Vernisáž výstavy v sobotu 16. 10. 2021 o 15:00 hod.

13. 10. 2021

NBS – Múzeum mincí a medailí Kremnica
pozýva na výstavu

XV. MEDZINÁRODNÉ SYMPÓZIUM MEDAILÍ KREMNICA 2021

16. 10. 2021 – 31. 1. 2022
Expozícia Líce a rub peňazí
Štefánikovo nám. 10/19, Kremnica

NBS – Múzeum mincí a medailí v Kremnici zorganizovalo XV. ročník Medzinárodného sympózia medailí. Kremnica sa tak opäť na jeseň stala dejiskom tvorivého stretnutia umelcov – medailérov. Kreatívne výsledky sympózia budú prezentované na výstave v expozícii Líce a rub peňazí. Vernisáž výstavy sa uskutoční v sobotu 16. októbra 2021 o 15.00 hodine.

Medailérske sympóziá sa v Kremnici konajú spravidla každé dva roky už od roku 1983, vtedy ešte s československou účasťou. Od roku 1988 majú  kremnické medailérske sympóziá medzinárodný charakter. Počas pobytu v Kremnici účastníci sympózia spoznávajú nielen bohatú históriu mesta, dejiny mincovníctva a medailérstva, ale aj súčasný výtvarný život Kremnice. Sympózium sa tak stáva priestorom pre vzájomné spoznávanie, výmenu skúseností a tvorivú prácu.

 

 

 

*Foto: Majid Jammoul (PL), XIV. Medzinárodné sympózium medailí Kremnica, 2017

 Tento rok sa medzinárodného sympóziá zúčastňujú Ulrika Margareta Kjeldsen z Fínska, Daniela Kartáková z Čiech, Ventsislav Yanchev Shishkov z Bulharska a Krzysztof Krzysztof z Poľska. Počas štvortýždňového pobytu v Kremnici vytvoria medailéri návrhy na jednu razenú a päť liatych medailí, ktoré sú realizované v kremnickej mincovni a v dielni umeleckého odlievača. Kolekcia sympoziálnych medailí obohatí zbierku múzea, ktorej súčasťou je už viac ako 600 medailí od takmer 70 popredných autorov z celého sveta, vytvorených na predchádzajúcich ročníkoch podujatia. Výber medailí zo sympózií je súčasťou numizmaticko – historickej expozície múzea Líce a rub peňazí. Kolekcia medailí z aktuálneho XV. ročníka sympózia bude predstavená na samostatnej výstave v medailérskej časti expozície Líce a rub peňazí.

 

*Foto: Peter Durbák (SK), XIV. Medzinárodné sympózium medailí Kremnica, 2017

Účastníci XV. Medzinárodného sympózia medailí Kremnica 2021

Daniela Kartáková (CZ) sa narodila v roku 1965 v Turnově, Česká republika. V rokoch 1979 – 1983 študovala na Strednej umelecko – priemyselnej škole v Prahe, v rokoch 1984 – 1990 odbor sochárstvo na Akadémii výtvarných umení v Prahe. Žije a pracuje striedavo v Prahe a v talianskej Carrare. Je členkou asociácie umelcov medailérov a pôsobí v Rade Spolku sochárov ČR. Prevažne sa venuje komornej plastike, medailérstvu a reštaurovaniu sochárskych diel. Zúčastnila sa na viacerých kolektívnych i samostatných výstavách v Českej republike, Taliansku a ďalších krajinách. Je autorkou oficiálnej sady pamätných medailí k návšteve pápeža Benedikta XVI. v ČR, pamätnej medaily k úmrtiu pápeža Jána Pavla II., pamätnej medaily k 10. výročiu ČR a prezidenta Václava Havla a iných diel prevažne pre spoločnosť Česká mincovna a.s.

Krzysztof Krzysztof (PL) sa narodil v roku 1980 v Bielsko-Biala, Poľsko. V rokoch 1995 – 2000 študoval na Antoni Kenar Lyceum of Arts v Zakopanom, v rokoch 2000 – 2005 na Warsaw Academy of Arts, v rokoch 2002 – 2003 na Universität der Künste v Berlíne, v roku 2006 na Wajda Film School vo Varšave. V období 2017 – 2018 absolvoval doktorandské štúdium na University of Ulster v Belfaste. Prednášal na viacerých zahraničných konferenciách a je autorom vedeckých publikácií. Svoju tvorbu prezentoval na samostatných a kolektívnych výstavách v Poľsku, USA, Rakúsku, Veľkej Británii, Nemecku, Fínsku. Je realizátorom projektov vo verejnom priestore v Poľsku, ale aj v zahraničí (Južná Kórea, USA, Írsko). V minulosti pracoval v oblasti umeleckého dizajnu a vo výtvarnom úmení. V súčasnosti pôsobí ako vysokoškolský pedagóg na Ignatianum Academy v Krakowe. Zameriava sa na oblasť skupinovej dynamiky a umenia vo verejnom priestore a na parametrizáciu javov vnímania umenia a riešenia konfliktov. V prípade medailérstva vidí jeho potenciál vo verejnom diskurze ako platformu na zapamätanie a aktívny komentár k súčasným udalostiam, v lokálnom a globálnom meradle. Je členom Medzinárodnej federácie medailérskeho umenia FIDEM. 

Ventsislav Yanchev Shishkov (BG) sa narodil v roku 1986 v Sofii, Bulharsko. V rokoch 2003 – 2008 študoval na National High School for Applied Arts St. Luke v Sofii. V rokoch 2008 – 2014 na National Academy of Arts v Sofii, kde pôsobí ako asistent a špecializuje sa na prácu s kovom. Svoju tvorbu prezentoval na viacerých samostatných a kolektívnych výstavách v Bulharsku, Poľsku, Rumunsku, Srbsku a ďalších krajinách. Zúčastnil sa na viacerých medzinárodných sochárskych sympóziách a tvorivých pobytoch v Bulharsku a zahraničí (Nemecko, Poľsko, Rusko, Rakúsko, USA, Rumunsko). Je autorom zlatej pamätnej mince s motívom Sv. Konštantína a sv. Heleny (2012). Za svoju tvorbu získal niekoľko ocenení pre mladých umelcov. Žije a tvorí v Sofii. Je členom Medzinárodnej federácie medailérskeho umenia FIDEM a Únie výtvarných umelcov Bulharska (UBA).  

Ulrika Margareta Kjeldsen (FI) sa narodila v roku 1993 v Mariehamn, Fínsko. V rokoch 2010 – 2012 študovala na United World College Red Cross Nordic, Flekke (Nórsko), v rokoch 2012 – 2013 na Queen Margaret University v Edinburghu (Škótsko) a v rokoch 2013 – 2017 na Duncan of Jordanstone College of Art & Design v Dundee (Škótsko). Žije a tvorí na Alandských ostrovoch (Fínsko). Jej diela boli vystavené na mnohých výstavách doma, aj vo Veľkej Británii. Získala viaceré ocenenia a granty – štipendium mladých výtvarníkov na účasť na kongrese FIDEM v Japonsku, prístup do zbierky umeleckých medailí v Britskom múzeu v Londýne, medzinárodný kurz výroby medailí v Bulharsku pod vedením profesora Bogomila Nikolova, stáž v Kráľovskej mincovni vo Walese, čestné uznania v British Art Medal Society´s Student Medal Competition. Je členkou Britskej medailérskej spoločnosti, Fínskeho cechu medailérov, Alandickej umeleckej asociácie a Medzinárodnej federácie medailérskeho umenia FIDEM. Okrem medailérstva patria do okruhu jej tvorby aj produkcie v oblasti divadelnej práce, scénografie, rekvizít, javiskovej práce a reštaurovania rekvizít.  

Ďalšie aktuality

21. 7. 2024

POZOR! Zrušené večerné prehliadky hradu v…

NBS - Múzeum mincí a medailí v Kremnici oznamuje návštevníkom, že v piatok 26.…

21. 7. 2024

Rozprávanie o kremnickej lekárni

História lekárne, špeciality lekárnika Gazdíka, informácie o jedinej žene…

16. 7. 2024

Ukážky organovej hudby

Klasické skladby, skladby súčasných skladateľov, známe filmové melódie.

Archív aktuálnych informácií
Na prevádzkovanie webu a analýzu návštevnosti používame súbory cookies.