Dátum: Piatok 4. augusta a piatok 18. augusta…

7. 8. 2023

Dátum: Piatok 4. augusta a piatok 18. augusta 2023
Čas: 17.00 hod.
Miesto: Administratívna budova múzea, Štefánikovo námestie 11/21
Vstupné: 2 €

NBS Múzeum mincí a medailí Kremnica pozýva verejnosť na Rozprávanie o kremnickej lekárni. Prednáška sa uskutoční priamo v priestoroch bývalej lekárne, ktorej interiér zostal z veľkej časti zachovaný a dnes je súčasťou administratívnej budovy kremnického múzea.

Rozprávanie o kremnickej lekárni

Ján Gazdík bol rodákom z Martina a farmáciu študoval v Budapešti. V Kremnici začal pôsobiť na začiatku 20. storočia a v roku 1903 odkúpil dom, v ktorom zriadil lekáreň U spasiteľa. Historička múzea Lucia Krchnáková dokončila pred časom rozsiahly výskum tejto lekárne predovšetkým zo zdrojov Štátneho archívu v Banskej Bystrici – pracovisko Archív Kremnica. „Spolu s návštevníkmi nahliadneme do kremnických domácnosti v prvých rokoch 20. storočia cez bohatý sortiment tovaru nielen liečivých prípravkov, ale i drogistického tovaru domácej produkcie, ale aj zo vzdialenejších kútov Rakúsko – Uhorska, ktorý si Kremničania mohli kúpiť v Gazdíkovej lekárni na námestí,“ prezradila Lucia Krchnáková. Prípravky ako budapeštiansky púder na tvár pre dámy, senovka grécka, salmiakova soľ alebo kráľovské železité víno s chinínom dnes znejú exoticky, ale pred sto rokmi boli bežnou súčasťou kremnických domácností.

Účastníci rozprávania sa dozvedia aj o špecialitách lekárnika Gazdíka, ktorý mal vlastné laboratórium a preslávil sa mnohými produktami, ktoré ďaleko prekročili hranice kremnického chotára. Zrejme najznámejšou sa stala v Uhorsku jeho malinová šťava. Tá sa považovala viac za liek, ako nápoj na zahasenie smädu. Vyrábal však aj ďalšie produkty – žlčové mydlo, nemastný krém bez chemických prísad, chinínové víno, či karbolové mydlo s čiernym uhlím. Vyrábal aj dva druhy voňaviek, práškové zubné pasty, pomády na vlasy a zachovala sa aj forma na jeho odčervovacie čokolády.

Po smrti lekárnika Jána Gazdíka v roku 1916 sa stala z jeho lekárne Lekáreň dedičov Jána Gazdíka. Majiteľkou bola jeho manželka Paulína, ktorá však nemohla lekáreň prevádzkovať, lebo nemala farmaceutické vzdelanie. Nový impulz pre lekáreň prišiel s jeho dcérou Margitou Wűnschendorferovou, ktorá študovala farmáciu v rokoch 1920 – 1924 v Prahe a stala sa jedinou ženou – lekárničkou v tejto lekárni. V roku 1950 bola lekáreň zoštátnená a v podobe štátnej lekárne existovala až do roku 1992, kedy bola definitívne zrušená.

Výsledky svojho výskumu o lekárni Lucia Krchnáková pretavila do knihy, ktorú NBS Múzeum mincí a medailí Kremnica plánuje vydať ešte tento rok.

Ďalšie aktuality

27. 9. 2023

Šumenie znamená šupkárske umenie

Výstava prezentuje celé spektrum umeleckých odvetví.

25. 9. 2023

Marek Budaj prednášal na letnej škole…

Predstavil poklad zo Šintavy.

19. 9. 2023

Vystavujúci konškoláci 1992 - 1996

Príležitosť predstaviť svoju aktuálnu tvorbu prijali nielen výtvarníci,…

Archív aktuálnych informácií
Na prevádzkovanie webu a analýzu návštevnosti používame súbory cookies.