Dátum: Piatok 4. augusta a piatok 18. augusta…
Dátum: Piatok 4. augusta a piatok 18. augusta 2023
Čas: 17.00 hod.
Miesto: Administratívna budova múzea, Štefánikovo námestie 11/21
Vstupné: 2 €
NBS Múzeum mincí a medailí Kremnica pozýva verejnosť na Rozprávanie o kremnickej lekárni. Prednáška sa uskutoční priamo v priestoroch bývalej lekárne, ktorej interiér zostal z veľkej časti zachovaný a dnes je súčasťou administratívnej budovy kremnického múzea.

Ján Gazdík bol rodákom z Martina a farmáciu študoval v Budapešti. V Kremnici začal pôsobiť na začiatku 20. storočia a v roku 1903 odkúpil dom, v ktorom zriadil lekáreň U spasiteľa. Historička múzea Lucia Krchnáková dokončila pred časom rozsiahly výskum tejto lekárne predovšetkým zo zdrojov Štátneho archívu v Banskej Bystrici – pracovisko Archív Kremnica. „Spolu s návštevníkmi nahliadneme do kremnických domácnosti v prvých rokoch 20. storočia cez bohatý sortiment tovaru nielen liečivých prípravkov, ale i drogistického tovaru domácej produkcie, ale aj zo vzdialenejších kútov Rakúsko – Uhorska, ktorý si Kremničania mohli kúpiť v Gazdíkovej lekárni na námestí,“ prezradila Lucia Krchnáková. Prípravky ako budapeštiansky púder na tvár pre dámy, senovka grécka, salmiakova soľ alebo kráľovské železité víno s chinínom dnes znejú exoticky, ale pred sto rokmi boli bežnou súčasťou kremnických domácností.
Účastníci rozprávania sa dozvedia aj o špecialitách lekárnika Gazdíka, ktorý mal vlastné laboratórium a preslávil sa mnohými produktami, ktoré ďaleko prekročili hranice kremnického chotára. Zrejme najznámejšou sa stala v Uhorsku jeho malinová šťava. Tá sa považovala viac za liek, ako nápoj na zahasenie smädu. Vyrábal však aj ďalšie produkty – žlčové mydlo, nemastný krém bez chemických prísad, chinínové víno, či karbolové mydlo s čiernym uhlím. Vyrábal aj dva druhy voňaviek, práškové zubné pasty, pomády na vlasy a zachovala sa aj forma na jeho odčervovacie čokolády.
Po smrti lekárnika Jána Gazdíka v roku 1916 sa stala z jeho lekárne Lekáreň dedičov Jána Gazdíka. Majiteľkou bola jeho manželka Paulína, ktorá však nemohla lekáreň prevádzkovať, lebo nemala farmaceutické vzdelanie. Nový impulz pre lekáreň prišiel s jeho dcérou Margitou Wűnschendorferovou, ktorá študovala farmáciu v rokoch 1920 – 1924 v Prahe a stala sa jedinou ženou – lekárničkou v tejto lekárni. V roku 1950 bola lekáreň zoštátnená a v podobe štátnej lekárne existovala až do roku 1992, kedy bola definitívne zrušená.
Výsledky svojho výskumu o lekárni Lucia Krchnáková pretavila do knihy, ktorú NBS Múzeum mincí a medailí Kremnica plánuje vydať ešte tento rok.