Nová kniha Lucie Krchnákovej prináša nové poznatky o kremnickej lekárni

Knihu „Kremnickí lekárnici od konca stredoveku do polovice 20. storočia“ uviedli do života na sympóziu z dejín farmácie v Kremnici.

5. 10. 2023

Historička NBS – Múzea mincí a medailí Lucia Krchnáková niekoľko rokov systematicky študovala dostupné dokumenty v kremnickom archíve od konca stredoveku až k poslednej majiteľke lekárne v polovici 20. storočia. Okrem archívnych prameňov jej pri výskume pomohla aj dobová tlač, veľmi užitočné boli aj odborné knihy a rôzne predmety z lekárne, ktoré sa v múzeu zachovali. „Kniha je príspevkom tak k regionálnym dejinám, ako aj k dejinám farmácie, ktorá je na Slovensku spracovaná len torzovito. Verím, že bude zaujímavá nielen pre odbornú lekárnickú verejnosť, ale aj pre tých, ktorých zaujímajú dejiny nášho regiónu, a že všetkým prinesie nové poznanie,“ napísala Lucia Krchnáková v predslove knihy.

Nová kniha Lucie Krchnákovej prináša nové poznatky o kremnickej lekárni
Knihu uviedol do života nestor dejín farmácie Anton Bartunek (vľavo). V strede autorka knihy Lucia Krchnáková, vpravo Richard R. Senček z občianskeho združenia Diversitas Culturae.

Najstaršia archívna zmienka o lekárnikovi v Kremnici, ktorú sa Lucii Krchnákovej podarilo nájsť, pochádza z kuriálneho protokolu z roku 1495. Uvádza sa v ňom, že v rokoch 1495 až 1503 bol členom mestskej rady Cristoferus alebo Cristoff. O jeho osobe či živote nevieme nič viac, ale označenie apoteker, apotecarius či aromatarius podľa historičky naznačuje, že povolaním bol lekárnik. Konkrétnejšiu špecifikáciu liekov predpisovaných kremnickým baníkom prvýkrát poznáme až z roku 1787. „Všetkým baníkom takmer výlučne podávali čajové zmesi, laxatíva, žalúdočné kvapky, ale nájde sa aj tuk zo psa či prepelice, výťažok z bobrej masti a výluh z jelenieho parohu,“ uviedla historička.  

Administratívna časť Múzea mincí a medailí v Kremnici sa od roku 1994 nachádza v bývalej lekárni Jána Gazdíka, ktorá tam fungovala od roku 1903 a kremnickým obyvateľom slúžila deväťdesiat rokov. Vybavenie Gazdíkovej lekárne „U spasiteľa“ ďaleko prevyšovalo ostatné lekárne v Tekovskej župe. Disponovala kvalitnými váhami, veľkým mikroskopom, destilačným zariadením, laboratóriom, rôznymi pomocnými nástrojmi i príručnou knižnicou s odbornou literatúrou. Začiatkom 20. storočia tvorili ponúkaný sortiment rôzne lekárnické špeciality, voňavky, kozmetický tovar, zdravotnícke pomôcky, ale i hospodársky a priemyselný tovar. Široká ponuka zahŕňala aj celý rad farmaceutických prípravkov, minerálnych vôd z celého Uhorska, mydiel, olejov, pastiliek, kolínskych vôd či ďalšieho drogistického tovaru. Ján Gazdík dokonca vyrábal vlastné kolínske vody. Zloženie jednej z nich sa zachovalo aj v rukopisnej knihe receptov, ktorá sa nachádza v knižnici Múzea mincí a medailí v Kremnici. Obsahovala rôzne druhy bylinných olejov z pamajoránu, kvetov pomaranča, rozmarínu, citrónu, bergamotový olej, vodu z pomarančového kvetu a samozrejme alkohol. Najúspešnejším artiklom lekárne Jána Gazdíka však bol malinový sirup pripravovaný v jeho laboratóriu. Reklamy na jeho „najlahodnejší malinový sirup,“ ktorého recept čitatelia nájdu v knihe, sa v dobových periodikách objavovali pravidelne od roku 1898. Ročne ho predal až 40 000 kilogramov a do všetkých kútov Uhorska ho distribuoval vlakom.

Práve malinovým sirupom knihu pokrstil zakladateľ lekárnických sympózií a nestor dejín farmácie RNDr. Anton Bartunek, PhD. „Som nesmierne poctený, že mám tú česť uviesť túto krásnu knihu do života, v týchto priestoroch, pri 120. výročí lekárne. Pre slovenské dejiny farmácie je to nesmierne cenná vec. Myslím si, že dnes sú to najlepšie spracované dejiny farmácie niektorého konkrétneho mesta na Slovensku,“ povedal pri slávnostnom akte Dr. Bartunek. Kniha je oddnes v predaji v expozíciách NBS – Múzea mincí a medailí v Kremnici.

27. sympózium z dejín farmácie sa v Kremnici uskutočnilo 5. októbra 2023 pri príležitosti 115. výročia úmrtia G. K. Zechentera-Laskomerského. Konalo sa v autentických priestoroch bývalej lekárne, ktorej interiér zostal z veľkej časti zachovaný a dnes je súčasťou administratívnej budovy kremnického múzea. Vedecký program sympózia pozostával z pätnástich prednášok. Tak ako po minulé roky sa aj na 27. sympóziu z dejín farmácie podarilo získať hodnotný materiál, ktorý bude spracovaný do podoby tlačeného zborníka. Týmto spôsobom bude práca účastníkov uchovaná a prístupná pre ďalšie vedecké bádanie. Organizátormi sympózia sú NBS – Múzeum mincí a medailí v Kremnici, OZ Diversitas Culturae Banská Bystrica, Východoslovenské múzeum v Košiciach a Klub dejín farmácie.

Nová kniha Lucie Krchnákovej prináša nové poznatky o kremnickej lekárni
27. sympózium z dejín farmácie sa konalo v priestoroch bývalej lekárne, ktorej interiér zostal z veľkej časti zachovaný a dnes je súčasťou administratívnej budovy kremnického múzea.

Ďalšie aktuality

5. 11. 2024

Štefan Štec ŠTEDRUJ

Adventný koncert a Hradné vianočné mini trhy v Kremnici

4. 11. 2024

JESEŇ V MÚZEU

Dopoludnie v múzeu so zaujímavým programom pre seniorov v utorok 12. novembra…

28. 10. 2024

V piatok 1. novembra bude múzeum zatvorené.

V piatok 1. novembra 2024 budú expozície NBS - Múzea mincí a medailí v…

Archív aktuálnych informácií
Na prevádzkovanie webu a analýzu návštevnosti používame súbory cookies.