Ďakujeme všetkým návštevníkom, ktorí prišli v sobotu večer pozrieť do našich expozícií. Fotogaléria

10. 5. 2021

NBS – Múzeum mincí a medailí Kremnica  pozýva na podujatie

NOC MÚZEÍ A GALÉRIÍ 2021

v sobotu 15. 5. 2021 od 17:00 – 20:30 h  

  Každý rok európska Noc múzeí a galérií ponúka príležitosť pripomenúť si dedičstvo našich predkov a zároveň objavovať zaujímavé miesta originálnym spôsobom. Každý, kto príde v sobotu 15. mája 2021 do Kremnice a navštívi NBS – Múzeum mincí a medailí ocitne sa v dianí Noci múzeí a galérií. Tento rok otvoríme pre návštevníkov svoje brány v netradičnom večernom čase už pätnástu Noc múzeí a galérií. Pri prechádzke večerným Štefánikovým námestím môžu zavítať do expozície Líce a rub peňazí, do galérie, do Meštianskeho domu na výstavu streleckých terčov alebo na Mestský hrad. V každej expozícii máme pripravený zaujímavý program. V duchu známeho pravidla R (rúško) – O (odstup) – R (rukavice) bude náš reálny program R (radosť z krásy) – O (odhalenie minulosti) – R (rozmanitosť múzea) s podnázvom Múzeum počas pandémie nespalo. Výnimočnosťou tohto ročníka Noci múzeí a galérií je prevzatie záštity nad podujatím prezidentkou SR pani Zuzanou Čaputovou.

NBS – Múzeum mincí a medailí Kremnica sprístupní pre individuálne prehliadky všetky expozície v čase od 17:00 do 20:30 hod. V numizmaticko-historickej expozícii Líce a rub peňazí predstaví historik, odborný pracovník múzea a autor Daniel Haas Kianička svoju novú knihu s názvom „Kremnickí renesanční medailéri 16. storočia a ich medaily zo zbierok NBS – Múzea mincí a medailí Kremnica“. Veľkým lákadlom budú aj ukážky nových zbierkových predmetov z fondu múzea získaných akvizíciou v roku 2020. Deti aj dospelí  si môžu zahrať samoobslužnú šifrovanú hru.  

V Meštianskom dome č. 32/38 vás radi privítame na novej dlhodobej výstave „Strela jasná okovaná! Kremnický meštiansky strelecký spolok a jeho terče“, kde si môžete pozrieť tretiu najväčšiu zbierku streleckých terčov na Slovensku a zároveň sa ocitnete v dianí kremnického streleckého spolku. V priestoroch galérie je sprístupnená výstava „Slovenská medaila 2016 – 2020.  30 rokov združenia medailérov Slovenska“, ktorá predstavuje diela 29 výtvarníkov. Jedným z výnimočných diel na tejto výstave je model striebornej zberateľskej mince a to „Uvedenie do prevádzky podzemnej vodnej elektrárne v Kremnici“, ktorú NBS v roku 2021 zaradila do emisného plánu zberateľských mincí. Autorom mince je známy kremnický medailér, autor viacerých pamätných a zberateľských mincí – Štefan Novotný. Stretnutie s ním bude možné počas celej Noci múzeí a galérií.  

Mestský hrad bude sprístupnený so všetkými jeho expozíciami. V Kostole sv. Kataríny zaznejú pre priaznivcov hudobného umenia „Ukážky organových skladieb“ v čase o 18.00, 19.00 a 20.00 hod. V karneri na malej výstave fotografií zrekapitulujeme 25-ročnú činnosť v areáli hradu. Z vyhliadkovej veže Kostola sv. Kataríny si budú môcť návštevníci užiť panoramatický výhľad na večerné mesto. Na pripomenutie Noci múzeí a galérií, znovuotvorenia múzeí aj zahájenia letnej turistickej sezóny rozozvučíme všetky zvony.  Od 17.15 hod. začnú zvoniť dva zvony z južnej veže, následne najväčší z veže Kostola sv. Kataríny a potom zaznie zvon Urban z hodinovej veže. Približne o 17.30 hod. budú znieť všetky zvony súčasne.  

Okrem reálneho priestoru ponúkame aj návštevu online priestoru, ktorý vyplnia krátke videá  o múzeu na www.facebook.com/muzeumKremnica a dve virtuálne prehliadky na stránke https://www.muzeumkremnica.sk/

Počas Noci múzeí a galérií bude vstup do expozícií voľný, prehliadky je možné absolvovať len individuálne.

Prosíme návštevníkov, aby počas návštevy múzea rešpektovali usmernenia a pokyny týkajúce sa upraveného režimu prevádzky expozícií.

Z dôvodu, že je potrebné v zmysle platného nariadenia sledovať a dodržiavať stanovené maximálne počty ľudí nachádzajúcich sa v jednom okamihu v areáli Mestského hradu, odporúčame návštevníkom použiť na vstup do areálu Mestského hradu južnú bránu. Severnú bránu otvoríme na požiadanie pre imobilných návštevníkov.    

Veríme, že po dlhšom období, kedy boli múzeá zatvorené, návštevníci uvítajú možnosť zavítať do našich expozícií. Tešíme sa na návštevu!

Zmena programu vyhradená.

https://www.muzeumkremnica.sk/ www.facebook.com/muzeumKremnica

Fotogaléria

Ďalšie aktuality

17. 6. 2024

Leto v múzeu

20. 5. 2024

Doma u doktora Zechentera

Výstava originálnych a jedinečných predmetov z domácnosti G. K. Zechentera…

17. 5. 2024

Otváracie hodiny od 21. mája do 30. júna 2024

Tešíme sa na Vašu návštevu!

Archív aktuálnych informácií
Na prevádzkovanie webu a analýzu návštevnosti používame súbory cookies.