Celoslovenská súťažná výstava neprofesionálnej textilnej tvorby.

13. 12. 2021

NBS – Múzeum mincí a medailí Kremnica
pozýva na výstavu

TEXTILNÁ TVORBA 2021

10. 12. 2021 – 31. 1. 2022 ● galéria NBS – MMM
Štefánikovo nám. 33/40, Kremnica

 

BBSK – Pohronské osvetové stredisko v Žiari nad Hronom v spolupráci s NBS -Múzeom mincí a medailí a mestom Kremnica usporiadali 9. ročník celoslovenskej súťažnej výstavy neprofesionálnej textilnej tvorby pod názvom TEXTILNÁ TVORBA 2021. Výstava, ktorá sa koná pod záštitou primátora mesta Kremnica Alexandra Ferenčíka, je v galérii NBS – Múzea mincí a medailí Kremnica otvorená od piatka 10. decembra 2021 a potrvá do 31. januára 2022.

Súťažná výstava poskytuje priestor pre prezentáciu a konfrontáciu autorom, ktorí vo svojej tvorbe vychádzajú a inšpirujú sa tradičnou textilnou tvorbou a remeselnými tradíciami. Hlavným atribútom súťaže je posun tradičných textilných techník smerom do novej polohy experimentujúcej s dizajnom a zároveň prináša potešenie a inšpiráciu súčasnému divákovi.

Do súťaže sa prihlásilo 88 autorov so 190 prácami, odborná porota udelila 33 cien. V tomto ročníku boli udelené 2 špeciálne ceny a to cena Národného osvetového centra a cena ÚĽUV.

Súťažná časť bola rozdelená do dvoch skupín. V skupine A predstavili svoju tvorbu študenti stredných odborných škôl so zameraním na textilnú tvorbu a študenti stredných umeleckých škôl do 20 rokov. V skupine B sa prezentovali autori bez odborného vzdelania. Súťažilo sa v šiestich kategóriách: Úžitkové predmety, Dekoratívne predmety, Šperk, Objekt z textilu, Hračka z textilu, Odev – odevný doplnok.

Súčasťou tohto ročníka bola tvorivá dielňa ECO tlač, ktorá priniesla účastníkom nový pohľad na prácu s textilom, zároveň ponúkla možnosť vnímať prírodný materiál a okolitú prírodu ako zdroj inšpirácie pre tvorbu. Tvorivá dielňa sa konala 24. 6. 2021.

Textilná tvorba je výnimočná súťažná výstava v rámci Slovenska, ktorá umožňuje neprofesionálnym tvorcom prezentovať svoju tvorbu.

Z dôvodu nepriaznivej pandemickej situácie sa neuskutočnilo slávnostné otvorenie dňa 10.12.2021.  Veríme, že zlepšenie situácie nám umožní stretnúť sa na dernisáži dňa 28. 1. 2022.

Počas trvania výstavy budú organizované vzdelávacie programy a tvorivé dielne pre návštevníkov zo základných a stredných škôl.

Koordinátorom výstavy za POS Žiar nad Hronom je Mgr. Magdaléna Gáfriková.

………………………………………………………………………………………………….

Výstava bude otvorená denne, pondelok – piatok od 8:00 – 16:00 hod.
Jednotné vstupné na výstavu: 0,50 €
Pri zakúpení vstupenky minimálne do dvoch expozícií Múzea mincí a medailí je návšteva výstavy grátis.

Ďalšie aktuality

27. 9. 2023

Šumenie znamená šupkárske umenie

Výstava prezentuje celé spektrum umeleckých odvetví.

25. 9. 2023

Marek Budaj prednášal na letnej škole…

Predstavil poklad zo Šintavy.

19. 9. 2023

Vystavujúci konškoláci 1992 - 1996

Príležitosť predstaviť svoju aktuálnu tvorbu prijali nielen výtvarníci,…

Archív aktuálnych informácií
Na prevádzkovanie webu a analýzu návštevnosti používame súbory cookies.