Vernisáž výstavy karikatúr sa uskutoční v piatok 25. 8. o 14.00

Výstava karikatúr v rámci Európskeho festivalu…

8. 8. 2023

Výstava karikatúr v rámci Európskeho festivalu humoru a satiry Kremnické gagy

7. augusta – 16. septembra 2023
Vernisáž: 25. augusta o 14.00

Galéria NBS MMM, Štefánikovo nám. 33/40

Vstup zadarmo

Výstava karikaturistov je už sprístupnená
Výstava karikaturistov je už sprístupnená
Výstava karikaturistov je už sprístupnená

Vystavených je spolu 189 karikatúr na tému Sloboda

Výstava svetovej karikatúry v rámci festivalu Kremnické Gagy v Galérii NBS – Múzea mincí a medailí Kremnica je už sprístupnená pre verejnosť. Tohtoročnou témou výstavy je Sloboda. „Výstavná kolekcia zostavená z tvorby popredných svetových autorov reaguje na formovanie verejnej mienky. Propaganda, manipulácia a konšpirácie ohrozujú slobodu ľudí a zamieňajú slobodu prejavu, právo na iný názor za agresívne klamstvo, ktoré mení postoje a správanie verejnosti v mene zla. Hybridná vojna je rovnako nebezpečná ako používanie konvenčných zbraní spôsobujúcich utrpenie a smrť, pretože podporuje ľahostajnosť masy, súhlas s agresivitou a pôsobí proti tolerancii a ľudskosti. Výstavná kolekcia kresleného humoru demaskuje nositeľov zla i príčiny tohto stavu a je protiváhou krutosti vojnového konfliktu i propagande zameranej na verejnosť,“ povedal Peter Rázus z Galérie kýchania mozgu v Prešove, ktorý medzinárodnú kolekciu pripravil. Na výstave sú zastúpení poprední karikaturisti napríklad z Belgicka, Česka, Holandska, Iránu, Izraela, Kolumbie, Maďarska, Mexika, Nemecka, Nórska, Poľska, Ruskej federácie, Slovenska a Ukrajiny.

Ako uviedla kurátorka výstavy, Janka Kolláriková z NBS – Múzea mincí a medailí Kremnica, výber predstavuje 80 karikatúr od 45 karikaturistov z 20 krajín sveta. Slovensko zastupujú Bobo Pernecký, Karol Čižmazia a Vlado Pavlík. Väčším počtom karikatúr sú osobitne zastúpení traja karikaturisti: Oleksiy Kustovsky, Vladimir Kazanevsky a O´Sekoer.

 Vladimir Kazanevsky

Vladimir Kazanevsky absolvoval Štátnu univerzitu v Charkove, odbor „kozmická rádiofyzika“ a Inštitút žurnalistiky, filmu a televízie v Kyjeve. Jeho karikatúry uverejňujú noviny „Washington Post“ (USA), „Yomiuri Shimbun“ (Japonsko), „Le Monde“, „Ouest-France“ (Francúzsko) a časopisy „CourrierInternational“, „Sine Mensuel“ (Francúzsko), „Nebelspalter“ (Švajčiarsko), „Berlingske“ (Dánsko) a mnoho ďalších. Získal cenu Kofi Annan Courage in Cartooning v Ženeve v roku 2022 a viac ako 500 cien na medzinárodných súťažiach kresleného humoru v 54 krajinách. Prednášal o teórii kresleného umenia a mal workshopy napríklad v USA, Francúzsku, Luxembursku a Japonsku. Od roku 2022 žije v Prešove a v spolupráci s Galériou kýchania mozgu pripravil autorskú výstavu „Sloboda prejavu.“

Oleksiy Kustovsky

Prvá kresba Oleksiya Kustovského bola publikovaná v roku 1998. Je laureátom a víťazom viac ako 140 medzinárodných súťaží karikatúry. Na Kremnické gagy bol nominovaný v roku 2018, vtedy vytvoril rozsiahlu kolekciu kresieb Kremnice, ktorá bola sprievodnou výstavou v roku 2022, získal za ňu Cenu dramaturga Kremnických gagov pre karikatúru. „Predstavil sa aj kolekciou protivojnových karikatúr, získal za ňu Zlatého gunára, ktorého si osobne preberie po skončení naozaj špeciálnej vojenskej operácie. Keďže spadá pod vojenskú povinnosť, zostal žiť na Ukrajine, ale naďalej pravidelne komentuje situáciu. Máme česť predstaviť vám výber z jeho novej tvorby,“ povedal Fero Jablonovský, dramaturg Kremnických gagov pre karikatúru.

O-SEKOER

Pseudonym O-SEKOER je foneticky prepísané francúzske slovo „au-secours“ a v slovenčine znamená „Pomoc“. O-SEKOER, vlastným menom  Luc Descheemaeker, vyučuje umenie a mediálne technológie v Inštitúte Saint-Joseph v Torhoute. Sústreďuje sa najmä na tvorbu karikatúr a humoristických fotografií pre medzinárodné festivaly. Jeho diela získali viac ako 150 prestížnych medzinárodných ocenení na rozličných festivaloch. Vydal niekoľko kníh, v roku 1988 knihu „O-SEKOER cartoons“ pri príležitosti výstavy „100 O-SEKOER Cartoon Awards“ usporiadanej na jeho počesť. Jeho experimentálny grafický štýl je považovaný za príklad tvorby vysokej umeleckej hodnoty. O-SEKOER bol ocenený Zlatým gunárom na Kremnických gagoch v roku 2016 a v Kremnici teraz vystavuje svoju novú tvorbu.

Vernisáž sa uskutoční 25. augusta

Vernisáž výstavy sa uskutoční v Galérii NBS – Múzea mincí a medailí, Štefánikovo námestie 33/40 v piatok 25. augusta 2023 o 14.00. Galéria je otvorená denne od 9.00 do 17.00 hod, počas festivalového piatka a soboty 25. a 26. augusta bude galéria otvorená do 20.00 hod. Výstava karikatúr v Kremnici potrvá do 16. septembra 2023.

Ďalšie aktuality

20. 5. 2024

Meštiansky dom bude v utorok dočasne…

28. mája bude Meštiansky dom otvorený od 13.00 hod.

20. 5. 2024

Doma u doktora Zechentera

Výstava originálnych a jedinečných predmetov z domácnosti G. K. Zechentera…

17. 5. 2024

Otváracie hodiny od 21. mája do 30. júna 2024

Tešíme sa na Vašu návštevu!

Archív aktuálnych informácií
Na prevádzkovanie webu a analýzu návštevnosti používame súbory cookies.