12 európskych štátov, 12 popredných tvorcov.

25. 8. 2020

Výstava v rámci festivalu Kremnické gagy

20. 8. – 20. 9. 2020

Galéria NBS – Múzea mincí a medailí

Výstava karikatúr
Karikatúry, august 2020

Výstava karikatúr, ktorá je súčasťou 39,5 ročníka Európskeho festivalu humoru a satiry Kremnické gagy 2020 predstavuje reprezentatívnu prehliadku súčasnej európskej karikatúry. Dvanásť európskych štátov a dvanásť popredných tvorcov karikatúr. Sú to tí, ktorí na Kremnických gagoch už vystavovali, dokonca kreslili pred obecenstvom. Z objektívnych dôvodov nikto z nich nemôže prísť osobne, výstava napriek tomu predstaví ich 124 diel, medzi nimi aj ich najnovšie karikatúry.

Súčasná európska karikatúra:

• JURAJ CAJCHAN (Švédsko)
  • STEFAN DESPODOV (Bulharsko)
  • GERHARD GEPP (Rakúsko)
  • ISTVAN KELEMEN (Maďarsko)
  • OLEKSY KUSTOVSKIJ (ukrajina)
  • MAŁGORZATA LAZAREK (poľsko)
  • O-SEKOER (belgicko)
  • pOL leURS – POLEURS (luxembursko)
  • CRISTINA SAMPAIO (Portugalsko)
  • PAVEL TAUSSIG (Nemecko)
  • JUGOSLAV VLAHOVIĆ (Srbsko)
  • VLASTA ZÁBRANSKÝ (Česko)

Druhá časť výstavy s názvom Pod rúškom predstaví 75 karikatúr od piatich slovenských karikaturistov reagujúcich na COVID-19. Bruno Horecký, Ľubomír Kotrha, František Mráz, Vladimír Pavlík a Roman Sika.

Karikaturistické diela zahraničných aj slovenských autorov budú nominované na festivalové ocenenie Zlatý gunár v kategórii Karikatúry a iné recesistické výtvarné diela. Vernisáž výstavy sa uskutoční za prítomnosti pozvaných slovenských autorov a hostí prvý deň festivalu a to v piatok 28. augusta 2020 o 14:30 hod. Súčasťou vernisáže bude tiež Dražba čistého papiera s dodatočným kreslením.

Zaujímavou časťou podujatia bude aj Improkarikatúra  improvizované kreslenie vystavujúcich slovenských, ale aj ostatných prítomných karikaturistov „tu a teraz“ na tému Koronavírus v sobotu 29. augusta 2020 o 12:30 hod. v priestoroch Súkromnej školy úžitkového výtvarníctva v Kremnici.

Verejnosti je výstava sprístupnená už od 20. augusta a potrvá do 20. septembra 2020 – ako zvolávanie a dozvuky jedinečného festivalu.