Výstava potrvá do 16. marca 2024.

5. 12. 2023

Výstava

8. 12. 2023 – 16. 3. 2024

Galéria NBS – MMM

0,5 €

V piatok 8. decembra otvoríme výstavu Textilná tvorba 2023

Textilná tvorba je výnimočná súťažná výstava v rámci Slovenska, ktorá umožňuje neprofesionálnym tvorcom prezentovať svoju tvorbu, poskytuje priestor na konfrontáciu s inými autormi a ponúka príležitosť vzdelávať sa v oblasti textilnej tvorby.

Pohronské osvetové stredisko v Žiari nad Hronom v spolupráci s NBS – Múzeom mincí a medailí v Kremnici zorganizovalo 10. ročník celoslovenskej súťažnej výstavy neprofesionálnej textilnej tvorby TEXTILNÁ TVORBA 2023. 

„Súťažná výstava poskytla priestor pre prezentáciu a konfrontáciu autorom, ktorí vo svojej tvorbe vychádzajú a inšpirujú sa tradičnou textilnou tvorbou a remeselnými tradíciami. Hlavným atribútom súťaže je posun tradičných textilných techník smerom do novej polohy experimentujúcej s dizajnom,“ uviedla koordinátorka výstavy, Magdaléna Gáfriková.

Súťažná časť bola rozdelená do dvoch skupín:
Skupina A – študenti SOŠ s textilným zameraním a študenti stredných umeleckých škôl do 20 r.
Skupina B – kde sa prezentujú autori bez odborného vzdelania. Súťažilo sa v šiestich kategóriách úžitkové predmety, dekoratívne predmety, šperk, objekt z textilu, hračka z textilu a odev.

Do súťaže sa prihlásilo 115 autorov s 205 prácami. Do tohtoročného projektu súťažnej výstavy sa zapojilo aj päť stredných umeleckých škôl. Súťaž hodnotila trojčlenná odborná porota, ktorá odporučila vystaviť 149 prác od 99 zúčastnených autorov a udelila 33 cien a 5 uznaní.

Otvorenie výstavy sa konalo 8. decembra 2023 o 15.00 v priestoroch Galérie NBS MMM Kremnica. Súťažnú výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Výstava sa koná pod záštitou primátora mesta Kremnica, Martina Novodomca.

Ďalšie aktuality

26. 2. 2024

Otváracie hodiny múzea počas Veľkej noci

Prajeme krásne prežitie Veľkonočných sviatkov.

22. 2. 2024

Oslávime životné jubileum Petra Zoričáka

Historik a archivár kremnickej mincovne poodhalí aj vlastný príbeh.

16. 2. 2024

Druhé stretnutie s kurátorom patrilo Ukrajine

Stretnutie s kurátorom Martinom Chmelíkom.

Archív aktuálnych informácií
Na prevádzkovanie webu a analýzu návštevnosti používame súbory cookies.