Výstava potrvá do 16. marca 2024.

5. 12. 2023

Výstava

8. 12. 2023 – 16. 3. 2024

Galéria NBS – MMM

V piatok 8. decembra otvoríme výstavu Textilná tvorba 2023

Textilná tvorba je výnimočná súťažná výstava v rámci Slovenska, ktorá umožňuje neprofesionálnym tvorcom prezentovať svoju tvorbu, poskytuje priestor na konfrontáciu s inými autormi a ponúka príležitosť vzdelávať sa v oblasti textilnej tvorby.

Pohronské osvetové stredisko v Žiari nad Hronom v spolupráci s NBS – Múzeom mincí a medailí v Kremnici zorganizovalo 10. ročník celoslovenskej súťažnej výstavy neprofesionálnej textilnej tvorby TEXTILNÁ TVORBA 2023.

„Súťažná výstava poskytla priestor pre prezentáciu a konfrontáciu autorom, ktorí vo svojej tvorbe vychádzajú a inšpirujú sa tradičnou textilnou tvorbou a remeselnými tradíciami. Hlavným atribútom súťaže je posun tradičných textilných techník smerom do novej polohy experimentujúcej s dizajnom,“ uviedla koordinátorka výstavy, Magdaléna Gáfriková.

Súťažná časť bola rozdelená do dvoch skupín:
Skupina A – študenti SOŠ s textilným zameraním a študenti stredných umeleckých škôl do 20 r.
Skupina B – kde sa prezentujú autori bez odborného vzdelania. Súťažilo sa v šiestich kategóriách úžitkové predmety, dekoratívne predmety, šperk, objekt z textilu, hračka z textilu a odev.

Do súťaže sa prihlásilo 115 autorov s 205 prácami. Do tohtoročného projektu súťažnej výstavy sa zapojilo aj päť stredných umeleckých škôl. Súťaž hodnotila trojčlenná odborná porota, ktorá odporučila vystaviť 149 prác od 99 zúčastnených autorov a udelila 33 cien a 5 uznaní.

Otvorenie výstavy sa konalo 8. decembra 2023 o 15.00 v priestoroch Galérie NBS MMM Kremnica. Súťažnú výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Výstava sa koná pod záštitou primátora mesta Kremnica, Martina Novodomca.