Do súťaže sa prihlásilo 122 autorov s 249 prácami.

6. 12. 2019

Výstava

13. 12. 2019 – 31. 1. 2020

Galéria NBS – MMM

0,50 €

Textilná tvorba 2019
Textil, december 2021

BBSK – Pohronské osvetové stredisko v Žiari nad Hronom v spolupráci s NBS – Múzeom mincí a medailí a mestom Kremnica usporiadali 8. ročník celoslovenskej súťažnej výstavy neprofesionálnej textilnej tvorby pod názvom Textilná tvorba 2019. Výstava, ktorá sa koná pod záštitou primátora mesta Kremnica Alexandrea Ferenčíka, bude v galérii NBS – Múzea mincí a medailí Kremnica slávnostne otvorená v piatok 13. decembra 2019 o 14:30 h a potrvá do 31. januára 2020.

Textilná tvorba poskytuje priestor pre prezentáciu a konfrontáciu autorom, ktorí vo svojej tvorbe vychádzajú a inšpirujú sa tradičnou textilnou tvorbou a remeselnými tradíciami. Posun tradičných textilných techník smerom do novej, modernej polohy prináša potešenie a inšpiráciu súčasnému divákovi.

Do súťaže sa prihlásilo 122 autorov s 249 prácami, udelených bolo 34 cien. V roku 2019 prvýkrát udelilo Národné osvetové centrum cenu za rozvoj neprofesionálneho umenia.

Súťažilo sa v dvoch skupinách: A – študenti stredných odborných škôl so zameraním na textilnú tvorbu a B – autori bez odborného vzdelania. V jednotlivých skupinách boli súťažné kategórie: Úžitkové predmety, Dekoratívne predmety, Šperk, Objekt z textilu, Hračka, Odev – odevný doplnok.

Do projektu výstavy sa zapojili 4 stredné odborné školy s textilným zameraním: Súkromná škola umeleckého priemyslu Topoľčany, Súkromná škola úžitkového výtvarníctva Kremnica, Škola umeleckého priemyslu Ladislava Bielika Levice a Škola umeleckého priemyslu Ružomberok.

Sprievodný program v rámci vernisáže: prezentácia techniky – sieťovanie.

Hudobný program: vystúpenie Márie Páchnikovej (klavír) a Blanky Kuzmínovej (husle).

Počas trvania výstavy budú organizované vzdelávacie programy a tvorivé dielne pre návštevníkov zo základných a stredných škôl.

Celoslovenská súťažná výstava neprofesionálnej textilnej tvorby TEXTILNÁ TVORBA 2019 organizovaná Pohronským osvetovým strediskom v Žiari nad Hronom bola podporená z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia. Podujatie podporila aj spoločnosť ELBA, a.s. Kremnica.

Na výstavu srdečne pozývame!

Mgr. Magdaléna Gáfriková, koordinátor výstavy, POS Žiar nad Hronom

Ďalšie aktuality

26. 2. 2024

Otváracie hodiny múzea počas Veľkej noci

Prajeme krásne prežitie Veľkonočných sviatkov.

22. 2. 2024

Oslávime životné jubileum Petra Zoričáka

Historik a archivár kremnickej mincovne poodhalí aj vlastný príbeh.

16. 2. 2024

Druhé stretnutie s kurátorom patrilo Ukrajine

Stretnutie s kurátorom Martinom Chmelíkom.

Archív aktuálnych informácií
Na prevádzkovanie webu a analýzu návštevnosti používame súbory cookies.