Ako v roku 1704 ukryli do zeme vzácne mince.

10. 5. 2024

Výstava

18. máj – 31. júl 2024

Galéria múzea

Dospelí 2 €, deti 0,5 €

Tajomstvo pokladu mincí z Pinkových Kračian

Predstavte si, že na vlastnom pozemku za svojim domom začnete kopať bazén a narazíte na poklad. Presne to sa stalo istému obyvateľovi obce Pinkové Kračany v srdci Žitného ostrova neďaleko od okresného mesta Dunajská Streda vo štvrtok 9. júna 2016. Keď v hĺbke 30 cm narazil na rozbitú nádobu s mincami, postupoval príkladne. Svoj objav nahlásil na Krajský pamiatkový úrad v Trnave a zároveň aj na Obecný úrad. Za svoj čin dostal zákonom stanovené nálezné, ktoré vysoko prevyšovalo predpokladané náklady na stavbu bazéna.

Ako uviedol Marek Budaj, numizmatik NBS – Múzea mincí a medailí v Kremnici, vďaka poctivému nálezcovi sa zachoval poklad, ktorý je výnimočný z viacerých hľadísk. Jednak obsahuje len veľké a stredné nominály, ktoré pochádzajú z rokov 1624 – 1704. Uvedený fakt podľa Budaja znamená, že ich majiteľ úmyselne vybral a ukryl iba mince vyššej hodnoty, čo naznačuje, že zrejme patril k bohatšej vrstve spoločnosti. Jadro nálezu, takmer tri štvrtiny mincí, tvoria razby pochádzajúce z Kremnice, čo poukazuje na veľký význam kremnickej mincovne v danom období. Ďalšou zaujímavosťou je, že okrem uhorských mincí boli v poklade aj sedmohradské, rakúske, sliezske a nemecké razby. Výnimočné miesto v ňom však zaberá 28 francúzskych mincí od Ľudovít XIII. (1610 – 1643) po Ľudovíta XIV. (1643 – 1715) pochádzajúce z rokov 1643 – 1701. Tieto razby sa na naše územie dostávali podľa Budaja nielen prostredníctvom Osmanskej ríše, ale aj ako priama podpora Francúzska povstaleckým, čiže Rákocziho vojakom. Takéto zloženie pokladu preto naznačuje, na akej strane najväčšieho protihabsburského povstania mohol stáť jeho majiteľ.

„Na základe najmladších mincí v náleze z roku 1704 môžeme usúdiť, kedy došlo k ukrytiu tejto významnej finančnej hotovosti. Keďže väčšina pokladov bola uložená do zeme v časoch vojnových konfliktov, predpokladáme, že inak to nebolo ani v tomto prípade. V rokoch 1703 – 1711 sa odohralo jedno z najvýznamnejších a najkrvavejších povstaní v Uhorsku vedených sedmohradským kniežaťom Františkom Rákoczim II. namierenom proti cisárovi. Intenzívne vojnové udalosti sa dotkli najmä územia dnešného Slovenska, kde sa odohralo viacero významných vojnových ťažení a stretov. Tieto viac-menej obišli oblasť Žitného ostrova, kde sa poklad našiel, nie však úplne. V roku 1704 sa tu odohrala bitka pri Topoľníkoch, ktorej sa zúčastnili cisárske vojská pod vedením generála Heistera proti povstaleckému generálovi Pekrymu. Pravdepodobne práve tieto vojenské aktivity viedli majiteľa k uloženiu svojej finančnej hotovosti do zeme,“ povedal Marek Budaj.

Výstavu v troch miestnostiach galérie múzea inštaloval oceňovaný scénograf Juraj Poliak. Možno by sa však lepšie hodilo slovo inscenoval. Návštevníci sa totiž ocitnú priamo na bojisku povstania proti cisárovi vedeného sedmohradským kniežaťom Františkom Rákoczim II., druhá miestnosť predstavuje miesto nálezu a v tretej miestnosti je vystavený samotný poklad.

Za zapožičanie pokladu ďakujeme Slovenskému národnému múzeu – Historickému múzeu v Bratislave.

Ďalšie aktuality

21. 7. 2024

POZOR! Zrušené večerné prehliadky hradu v…

NBS - Múzeum mincí a medailí v Kremnici oznamuje návštevníkom, že v piatok 26.…

21. 7. 2024

Rozprávanie o kremnickej lekárni

História lekárne, špeciality lekárnika Gazdíka, informácie o jedinej žene…

16. 7. 2024

Ukážky organovej hudby

Klasické skladby, skladby súčasných skladateľov, známe filmové melódie.

Archív aktuálnych informácií
Na prevádzkovanie webu a analýzu návštevnosti používame súbory cookies.