Srdečne pozývame na prehliadku novej dlhodobej výstavy. Otvorená od 10. 9. 2020.

28. 8. 2020

NBS – Múzeum mincí a medailí Kremnica

Otvorenie novej dlhodobej výstavy
„Strela jasná okovaná!
Kremnický meštiansky strelecký spolok a jeho terče“

Meštiansky dom ● Štefánikovo nám. 32/38, Kremnica

STRELA JASNÁ OKOVANÁ!

NBS – Múzeum mincí a medailí v Kremnici pripravuje dňa 9. septembra 2020 dve významné kultúrne podujatia – otvorenie novej dlhodobej výstavy Strela jasná okovaná! s podtitulom Kremnický meštiansky strelecký spolok a jeho terče a koncert Adriany Kučerovej a jej hostí.

Mesiac september je v krajinách Európy už mnoho rokov venovaný medzinárodnému projektu Dni európskeho kultúrneho dedičstva. Do kontextu tohtoročného podujatia zapadá aj 130. výročie založenia kremnického múzea. K svojim narodeninám pripravilo múzeum pre seba aj pre svojich podporovateľov, kolegov a priaznivcov veľkolepú nádielku.

O 15.00 hod.

v Meštianskom dome na Štefánikovom námestí 32/38 sprístupní odbornej verejnosti historicko-umeleckú výstavu Strela jasná okovaná! Kremnický meštiansky strelecký spolok a jeho terče. Múzejná kolekcia 138 maľovaných terčov z rokov 1837 – 1896 je treťou najväčšou zbierkou na Slovensku. Motívy zobrazené na maľovaných terčoch sú veľmi pestré – zábavné, ľúbostné, poučné, odzrkadľujúce súdobý život. Terče a príbehy na nich sprostredkovávajú dejiny kremnického streleckého spolku a jeho členov, ktorých pôsobenie a aktivity zasadzujú do širších historicko-spoločenských kontextov. Atraktívna inštalácia, súhra osobitého architektonického priestoru, svetla a zvuku ponúkne návštevníkom nevšedný zážitok a silnú emóciu.

Na odbornej príprave výstavy sa podieľal tím zamestnancov múzea, vlastný výtvarný návrh realizoval Mgr. art. Juraj Poliak so svojimi spolupracovníkmi. Veľká vďaka za spoluprácu pri reštaurovaní a zdigitalizovaní terčov patrí aj pracovníkom z Múzea SNP v Banskej Bystrici – Digitalizačného centra.

O 18.00 hod.

v Kostole sv. Kataríny na Mestskom hrade zaznie koncert Adriany Kučerovej a jej hostí. Slávnu slovenskú sopranistku bude sprevádzať na klavíri Róbert Pechanec, ako hostia vystúpia mezzosopranistka Barbara Braunová a tenorista Andrej Vancel.

Vstup na koncert je voľný.

Pre širokú verejnosť bude nová dlhodobá výstava – spojená zároveň s pestrým programom pre rodiny „Pripraviť sa! Pozor! Páľ!“ – sprístupnená v sobotu 12. 9 . 2020.

STRELA JASNÁ OKOVANÁ!

Ďalšie aktuality

27. 9. 2023

Šumenie znamená šupkárske umenie

Výstava prezentuje celé spektrum umeleckých odvetví.

25. 9. 2023

Marek Budaj prednášal na letnej škole…

Predstavil poklad zo Šintavy.

19. 9. 2023

Vystavujúci konškoláci 1992 - 1996

Príležitosť predstaviť svoju aktuálnu tvorbu prijali nielen výtvarníci,…

Archív aktuálnych informácií
Na prevádzkovanie webu a analýzu návštevnosti používame súbory cookies.