Srdečne pozývame na prehliadku novej dlhodobej výstavy. Otvorená od 10. 9. 2020.

28. 8. 2020

NBS – Múzeum mincí a medailí Kremnica

Otvorenie novej dlhodobej výstavy
„Strela jasná okovaná!
Kremnický meštiansky strelecký spolok a jeho terče“

Meštiansky dom ● Štefánikovo nám. 32/38, Kremnica

STRELA JASNÁ OKOVANÁ!

NBS – Múzeum mincí a medailí v Kremnici pripravuje dňa 9. septembra 2020 dve významné kultúrne podujatia – otvorenie novej dlhodobej výstavy Strela jasná okovaná! s podtitulom Kremnický meštiansky strelecký spolok a jeho terče a koncert Adriany Kučerovej a jej hostí.

Mesiac september je v krajinách Európy už mnoho rokov venovaný medzinárodnému projektu Dni európskeho kultúrneho dedičstva. Do kontextu tohtoročného podujatia zapadá aj 130. výročie založenia kremnického múzea. K svojim narodeninám pripravilo múzeum pre seba aj pre svojich podporovateľov, kolegov a priaznivcov veľkolepú nádielku.

O 15.00 hod.

v Meštianskom dome na Štefánikovom námestí 32/38 sprístupní odbornej verejnosti historicko-umeleckú výstavu Strela jasná okovaná! Kremnický meštiansky strelecký spolok a jeho terče. Múzejná kolekcia 138 maľovaných terčov z rokov 1837 – 1896 je treťou najväčšou zbierkou na Slovensku. Motívy zobrazené na maľovaných terčoch sú veľmi pestré – zábavné, ľúbostné, poučné, odzrkadľujúce súdobý život. Terče a príbehy na nich sprostredkovávajú dejiny kremnického streleckého spolku a jeho členov, ktorých pôsobenie a aktivity zasadzujú do širších historicko-spoločenských kontextov. Atraktívna inštalácia, súhra osobitého architektonického priestoru, svetla a zvuku ponúkne návštevníkom nevšedný zážitok a silnú emóciu.

Na odbornej príprave výstavy sa podieľal tím zamestnancov múzea, vlastný výtvarný návrh realizoval Mgr. art. Juraj Poliak so svojimi spolupracovníkmi. Veľká vďaka za spoluprácu pri reštaurovaní a zdigitalizovaní terčov patrí aj pracovníkom z Múzea SNP v Banskej Bystrici – Digitalizačného centra.

O 18.00 hod.

v Kostole sv. Kataríny na Mestskom hrade zaznie koncert Adriany Kučerovej a jej hostí. Slávnu slovenskú sopranistku bude sprevádzať na klavíri Róbert Pechanec, ako hostia vystúpia mezzosopranistka Barbara Braunová a tenorista Andrej Vancel.

Vstup na koncert je voľný.

Pre širokú verejnosť bude nová dlhodobá výstava – spojená zároveň s pestrým programom pre rodiny „Pripraviť sa! Pozor! Páľ!“ – sprístupnená v sobotu 12. 9 . 2020.

STRELA JASNÁ OKOVANÁ!

Ďalšie aktuality

17. 6. 2024

Leto v múzeu

20. 5. 2024

Doma u doktora Zechentera

Výstava originálnych a jedinečných predmetov z domácnosti G. K. Zechentera…

17. 5. 2024

Otváracie hodiny od 21. mája do 30. júna 2024

Tešíme sa na Vašu návštevu!

Archív aktuálnych informácií
Na prevádzkovanie webu a analýzu návštevnosti používame súbory cookies.