Múzeum spúšťa nový cyklus prednášok.

24. 1. 2024
Spoznajte kurátorov Múzea mincí a medailí

Odborníci budú na stretnutiach s verejnosťou hovoriť o pozoruhodných exponátoch podľa ich výberu.

NBS – Múzeum mincí a medailí spúšťa 31. januára nový nepravidelný cyklus stretnutí s kurátormi. „V decembri sme začali nový výstavný program, ktorý voláme „Pozoruhodný exponát“. V tomto programe sa snažíme návštevníkom sprostredkovať vedomosti našich kurátorov o artefaktoch, ktoré považujú za tak mimoriadne zaujímavé, že stoja za to, aby boli dočasne vystavené v sklenenom trezore múzea,“ vysvetľuje vedúca oddelenia pre muzeálnu činnosť, Miriam Kostrianová.

Podľa jej ďalších slov ale stručný popisok pri exponáte nedokáže vyčerpať zaujímavú tému do hĺbky, preto program obohatili o osobné stretnutia s kurátormi. „Počuť výklad odborníka a dozvedieť sa súvislosti je pre každého milovníka histórie a numizmatiky zážitok. Keďže kurátori majú možnosť vyberať z obrovského počtu položiek v expozícii a depozitoch múzea, zaručene bude v sklenenom trezore vždy vystavené niečo, čo je hodné našej pozornosti,“ ubezpečuje Kostrianová. Ako dodala, každý exponát bude vystavený niekoľko týždňov, potom ho nahradí výber iného kurátora, ktorý ho takisto verejnosti predstaví na stretnutí.

Prvým exponátom vystaveným v rámci programu Pozoruhodný exponát bol poklad z Nových Honov v nálezovom stave, to znamená ešte pred zásahom reštaurátorov. O poklade a problematike nálezov porozprával na prvom Stretnutí s kurátorom Marek Budaj v stredu 31. januára o 16.00 hod. na prvom poschodí expozície Líce a rub peňazí.

Druhé stretnutie, na výročie začiatku vojny na Ukrajine, bolo venované vojnovým bankovkám, platidlám a známkam. Témou nás previedol správca fondu papierových bankoviek, Martin Chmelík. Stretnutie sa uskutočnilo v piatok 23. februára.

„Múzeum tvoria kurátori. Ich prácu je vidieť v každom exponáte, pritom oni sú pre návštevníka neviditeľní. To chceme Stretnutiami s kurátorom zmeniť. Chceme, aby naši návštevníci kurátorov múzea spoznali bližšie,“ povedala vedúca oddelenia pre muzeálnu činnosť. Ubezpečila tiež, že na stretnutiach bude vždy priestor na otázky aj diskusiu. Obe stretnutia s kurátormi budú pre návštevníkov zadarmo.