Srdečne pozývame na výstavu, ktorá pokračuje až do 2.8.2020!

5. 2. 2020

NBS – Múzeum mincí a medailí Kremnica
pozýva na výstavu

SALÓN < 55 kremnických výtvarníkov

20. 2. – 10. 5. 2020 – predĺžené až do 2. 8. 2020
galéria NBS – Múzea mincí a medailí ● Štefánikovo nám. 33/40, Kremnica

Aktuálna výstava nadväzuje na tradíciu kolektívnych a autorských výstav domácich umelcov prezentujúcich sa na pôde kremnického múzea, v tomto roku už 130. ročného jubilanta. Tentoraz ponúka príležitosť kolektívne predstaviť tvorbu strednej, mladšej a mladej generácie výtvarníkov z Kremnice a blízkeho okolia.

Z mapovania a oslovenia 32 autorov mladších ako 55 rokov prijalo pozvanie vystavovať formou Salónu 23 z nich:

Tomáš Eniac CÍGER, Peter DURBÁK, Vladimír GANAJ, Zuzana HUFKOVÁ BÓDIOVÁ, Jan JANDA, Eva KARVAŠOVÁ, Michaela KOLLÁR-DANKOVÁ, Barbora KOLLÁROVÁ, Janka KOLLÁRIKOVÁ, Ján KONUŠ, Cyprián KOREŇ, Roman LUGÁR, Paulína PÉLYOVÁ, Vladimír PULIŠ, Andrea PULIŠOVÁ, Andrea ROLKOVÁ, Branislav RÓNAI, Eva ŠKANDÍKOVÁ, Tomáš TULIS, Igor VALUŠKA, Katarína VALUŠKOVÁ, Klára VALUŠKOVÁ a Jozef MIHÁL (in memoriam).

Po čase je značné, že výtvarná obec v tomto malom historickom mestečku paralelne narastá a kontinuálne nadväzuje na svojich starších kolegov a predchodcov. Časť výtvarníkov pracuje a tvorí v slobodnom a živnostníckom povolaní, ďalšia v mincovni alebo školách a inštitúciách v meste. Výtvarníci sú predovšetkým absolventmi stredných (aj tej kremnickej) a vysokých umeleckých a odborných škôl na Slovensku, ale aj v zahraničí. Ich vlastná tvorivá práca je širokospektrálna, zväčša alebo z časti prepojená s profesiou alebo životnou potrebou kreativity. Niektoré mená autorov a ich tvorba je už kremnickej kultúrnej verejnosti v povedomí, ale väčšina mladých autorov je tu nová a ešte neznáma. Neznamená to však, že sa nepresadili napr. v celoslovenskom meradle alebo v zahraničí a často aj s ocenením.

Ambíciou výstavy je pootvoriť dvere do „výtvarných ateliérov“ mladých kreatívcov, priniesť ich vlastný autorský prezentačný výber prác a ukázať tak spolu pestrú paletu foriem umenia a remesla. Priblížiť verejnosti výtvarné umenie s estetickou hodnotou, jeho voľné i aplikované využitie, taktiež tvorivý vklad súčasnej umeleckej a filozofickej plurality názorov a interpretácií. Výstava otvára aj platformu pre osobnú, spoločnú i spoločenskú komunikáciu. Umožňuje spoznať pútavé výtvarné diela z oblasti, maľby, sochy, grafiky, fotografie, umeleckého a úžitkového dizajnu, či formy reštaurovania od zúčastnených autorov.

Ars una, species mille. Umenie jedno, podôb tisíc.

Veríme, že výstava v príjemnom prostredí galérie pritiahne všetky vekové skupiny. Počas jej trvania budú pre deti základných a stredných škôl pripravené rôzne vzdelávacie a tvorivé aktivity. Tešíme sa na Vás!

Výstava je otvorená v pondelok až piatok od 8:00 do 16:00 h.

Fotogaléria z vernisáže výstavy dňa 20.2.2020.

SALÓN < 55 KREMNICKÝCH VÝTVARNÍKOV

Ďalšie aktuality

19. 9. 2023

Vystavujúci konškoláci 1992 - 1996

Príležitosť predstaviť svoju aktuálnu tvorbu prijali nielen výtvarníci,…

18. 9. 2023

Desať spolužiakov zo Školy úžitkového…

Brogyányi, Ďurdíková, Duška, Kočišová, Kručay, Marček, Nepšinská, Pobočík,…

6. 9. 2023

Čo Kremničanom zanechal poručiteľ…

Dedičstvo živé, žité, žijúce...

Archív aktuálnych informácií
Na prevádzkovanie webu a analýzu návštevnosti používame súbory cookies.