Ars una, species mille. Umenie jedno, podôb tisíc.

5. 2. 2020

Výstava

20. 2. – 2. 8. 2020

Galéria NBS – Múzea mincí a medailí

0,50 €

Salón < 55 kremnických výtvarníkov
Salón, február 2020

Aktuálna výstava nadväzuje na tradíciu kolektívnych a autorských výstav domácich umelcov prezentujúcich sa na pôde kremnického múzea, v tomto roku už 130. ročného jubilanta. Tentoraz ponúka príležitosť kolektívne predstaviť tvorbu strednej, mladšej a mladej generácie výtvarníkov z Kremnice a blízkeho okolia.

Z mapovania a oslovenia 32 autorov mladších ako 55 rokov prijalo pozvanie vystavovať formou Salónu 23 z nich: Tomáš Eniac Cíger, Peter Durbák, Vladimír Ganaj, Zuzana Hufková Bódiová, Jan Janda, Eva Karvašová, Michaela Kollár-Danková, Barbora Kollárová, Janka Kolláriková, Ján Konuš, Cyprián Koreň, Roman Lugár, Paulína Pélyová, Vladimír Puliš, Andrea Pulišová, Andrea Rolková, Branislav Rónai, Eva Škandíková, Tomáš Tulis, Igor Valuška, Katarína Valušková, Klára Valušková a Jozef Mihál (in memoriam).

Po čase je značné, že výtvarná obec v tomto malom historickom mestečku paralelne narastá a kontinuálne nadväzuje na svojich starších kolegov a predchodcov. Časť výtvarníkov pracuje a tvorí v slobodnom a živnostníckom povolaní, ďalšia v mincovni alebo školách a inštitúciách v meste. Výtvarníci sú predovšetkým absolventmi stredných (aj tej kremnickej) a vysokých umeleckých a odborných škôl na Slovensku, ale aj v zahraničí. Ich vlastná tvorivá práca je širokospektrálna, zväčša alebo z časti prepojená s profesiou alebo životnou potrebou kreativity. Niektoré mená autorov a ich tvorba je už kremnickej kultúrnej verejnosti v povedomí, ale väčšina mladých autorov je tu nová a ešte neznáma. Neznamená to však, že sa nepresadili napr. v celoslovenskom meradle alebo v zahraničí a často aj s ocenením.

Ambíciou výstavy je pootvoriť dvere do „výtvarných ateliérov“ mladých kreatívcov, priniesť ich vlastný autorský prezentačný výber prác a ukázať tak spolu pestrú paletu foriem umenia a remesla. Priblížiť verejnosti výtvarné umenie s estetickou hodnotou, jeho voľné i aplikované využitie, taktiež tvorivý vklad súčasnej umeleckej a filozofickej plurality názorov a interpretácií. Výstava otvára aj platformu pre osobnú, spoločnú i spoločenskú komunikáciu. Umožňuje spoznať pútavé výtvarné diela z oblasti, maľby, sochy, grafiky, fotografie, umeleckého a úžitkového dizajnu, či formy reštaurovania od zúčastnených autorov.

Veríme, že výstava v príjemnom prostredí galérie pritiahne všetky vekové skupiny. Počas jej trvania budú pre deti základných a stredných škôl pripravené rôzne vzdelávacie a tvorivé aktivity. Tešíme sa na Vás!

Ďalšie aktuality

12. 4. 2024

V máji bude múzeum otvorené aj počas sviatkov

Sviatok práce a Deň víťazstva nad fašizmom oslávte v Múzeu mincí a medailí.

10. 4. 2024

Stretnutie hudby s výtvarným umením

Jarný koncert kremnickej ZUŠ v galérii múzea sa uskutoční 29. apríla.

4. 4. 2024

Pozývame na prechádzku barokovou Európou

Na jarnom koncerte 26. apríla zaznie stará hudba.

Archív aktuálnych informácií
Na prevádzkovanie webu a analýzu návštevnosti používame súbory cookies.