Na jarnom koncerte 26. apríla zaznie stará hudba.

4. 4. 2024

Koncert

26. apríla 2024,
18.00 hod

Kostol sv. Kataríny,
mestský hrad

10 € dospelý,
7 € študenti a seniori

Pozývame na prechádzku barokovou Európou

Viola da gamba a theorba sú hudobné nástroje obdobia baroka. Zneli v šľachtických aj kráľovských salónoch a vznikalo pre ne veľa diel, ale od neskorého baroka boli vytláčané modernejšími nástrojmi husľovej konštrukcie.

Koncert „Farby barokovej Európy“ prevedie poslucháčov barokovým Talianskom, Nemeckom aj Francúzskom. V prvej tretine programu sa zoznámime so skladbami Diega Ortiza a Alessandra Piccininiho, ktorí pôsobili v pápežskom Ríme. Potom sa prenesieme do barokového Nemecka. Vypočujeme si suitu virtuóza na violu da gambu, Johana Schencka a sonátu od Carla Friedricha Abela. Na konci koncertu sa ocitneme na dvore „kráľa Slnko“ Ľudovíta XIV. Zaznejú skladby dvoch známych skladateľov Ste Colombeho a Marina Maraisa, ktoré preslávil francúzsky film Všetky rána sveta s Gérardom Depardieum z roku 1991.

Hudobné diela budeme mať možnosť počuť tak, ako zneli pred stáročiami. Členovia súboru Ensemble Thesaurus Musicum sa totiž venujú historicky poučenou interpretáciou a skladby interpretujú na kópiách originálov historických nástrojov.

Michal Hottmar (theorba) študoval hru na gitare na žilinskom konzervatóriu. Svoje štúdium ďalej zameral na muzikológiu a starú hudbu v Bratislave na Hudobnej vede, FF UK, kde získal magisterský ako aj titul PhD. z oblasti Dejiny a teória hudby so zameraním sa na pamiatky lutnovej hudby na území dnešného Slovenska v 16. – 17. storočí. Je členom anglickej, americkej, talianskej a českej lutnovej spoločnosti a tiež je členom Medzinárodnej muzikologickej asociácie so sídlom v Bazileji.

Sándor Szászvárosi (viola da gamba) sa špecializuje na uvádzanie a interpretáciu historickej hudby 15. až 18. storočia. Ako sólový hráč na violu da gamba pravidelne účinkuje v Rakúsku, Švajčiarsku, Taliansku, Portugalsku, Nemecku a v Českej republike. Je tiež zakladateľom a členom viacerých súborov starej hudby. Študoval na Akadémii Franza Liszta v Budapešti a na Hudobnej fakulte Debrecínskej univerzity, kde absolvoval hru na violončelo a komornú hudbu. Pokračoval v štúdiu hry na violu da gamba na univerzite vo Viedni a v Lipsku.

Jarný koncert „Farby barokovej Európy“ sa uskutoční v Kostole sv. Kataríny v piatok 26. apríla 2024 o 18.00 hod. Vstupné 10 € dospelý, 7 € študenti a seniori.  

Ďalšie aktuality

12. 4. 2024

V máji bude múzeum otvorené aj počas sviatkov

Sviatok práce a Deň víťazstva nad fašizmom oslávte v Múzeu mincí a medailí.

10. 4. 2024

Stretnutie hudby s výtvarným umením

Jarný koncert kremnickej ZUŠ v galérii múzea sa uskutoční 29. apríla.

15. 3. 2024

Mestský hrad sa pre dobrú vec na hodinu…

Hodina Zeme je symbolom spoločnej zodpovednosti za budúcnosť našej planéty a…

Archív aktuálnych informácií
Na prevádzkovanie webu a analýzu návštevnosti používame súbory cookies.