Koncert 4. júla 2023, 17.00 hod. …

26. 6. 2023

Koncert

4. júla 2023, 17.00 hod.

Mestský hrad

One day jazz festival 2023

One Day Jazz Festival sa v súčasnosti radí medzi popredné medzinárodné festivaly, ktoré majú osobitosť aj tradíciu. Je určený divákom všetkých vekových skupín a milovníkom nielen jazzovej hudby. Doteraz sa ho zúčastnilo viac ako 170 zahraničných a 70-tak domácich umelcov. Z roka na rok pribúda počet návštevníkov jednotlivých edícií festivalu.

V utorok 4. júla sa One Day Jazz festival 2023 presunie na Mestský hrad v Kremnici. Kremnica hostí festival štvrtýkrát v jeho histórii. V čase od 17:00 h sa môžete tešiť na dva koncerty, jeden v Kostole sv. Kataríny a druhý na open stage.

Program:
17:00 h Immanuel Wilkins Quartet, Mária Reháková Topoľana, (open stage na nádvorí mestského hradu)
18:30 h Oskar Török & Marián Čekovský feat. Martin Valihora, (Kostol sv. Kataríny)

Immanuel Wilkins (USA)

Ako rozpoznať dramaturgiu dobrého festivalu od podujatia výnimočného? Mimoriadne podujatie predstavuje hudobníkov práve v období ich umeleckého rozletu. Presne to je prípad dvadsať šesťročného altsaxofonistu Immanuela Wilkinsa, ktorého albumy vydané prestížnou značkou Blue Note vzbudili pozornosť na americkej scéne. Rodáka z Filadelfie ovplyvnili saxofonisti Kenny Garrett, Branford Marsalis a Marshall Allen, no až trubkár Wynton Marsalis ho počas štúdia na prestížnej Juilliard School of Music nasmeroval na avantgardnejší odkaz saxofonistu Ornetta Colemana. Odtiaľ bolo na skok k otvorenejším projektom klaviristu Jasona Morana, ktorý vzal šikovného saxofonistu pod svoje krídla. Wilkinsova koncepcia ponúka ten najaktuálnejší pohľad na smerovanie jazzu a ONE DAY JAZZ festival hrdo predstavuje jeho vynikajúce kvarteto v slovenskej premiére. Immanuel Wilkins – altsaxofón, Micah Thomas – klavír, Matt Brewer – kontrabas, Kweku Sumbry – bicie nástroje

Mária Reháková Topoľana (SK/GB)

Slovenská jazzová flautistka, speváčka a skladateľka Mária Reháková túžila ako jedna z mnohých umelcov žijúcich v zahraničí, zdieľať prostredníctvom hudby svoj pôvod. Preto iniciovala medzinárodný projekt Topoľana, v ktorom prepája európsky jazz so slovenským folklórom. Sexteto tvoria rešpektovaní britskí a slovenskí jazzmani a je zaujímavé sledovať, ako sa dokážu popasovať s kompozíciami či aranžmánmi inšpirovanými ľudovými piesňami. Mária vyrastala ako tanečnica a speváčka v detskom folklórnom súbore Kremienok a ľudové piesne zasadené do multikultúrneho prostredia dotávajú v podaní kapely nový nádych. Stávajú sa aktuálnou výpoveďou pulzujúcej a kultúrne pestrej britskej metropoly, v ktorej má svoje miesto aj Slovensko. Mária Reháková – flauta, spev, Sam Knight – tenorsaxofón, Gustavo Clayton Marucci – klarinet, basklarinet, Eddie Lee – klavír, Michal Šelep – kontrabas, Floyer Sydenham – bicie nástroje

Čekovský, Török, Valihora (SK)

Návštevníci ONE DAY JAZZ festivalu budú v Kostole sv. Kataríny v Kremnici svedkami výnimočného zoskupenia, ktoré sa sformovalo špeciálne pre tento večer. Klaviristu, speváka, herca či šoumena Mariána Čekovského nie je potrebné predstavovať: hudobní fanúšikovia ho poznajú vďaka spolupráci s Richardom Müllerom či kapelami No Name, IMT Smile, Free Faces alebo Kontrafakt. Okrem toho získal Čekovský nesmiernu popularitu ako komik a zabávač v rámci viacerých súkromných či verejnoprávnych médií. Keď rodák z Humenného hľadal počas svojich tínedžerských rokov spriazneného hudobného partnera, objavil ho v trubkárovi Oskarovi Törökovi a hoci sa ich cesty oddelili, obaja sa príležitostne stretávajú na pôde rozličných projektov. Török sa dlhodobo pohyboval najmä medzi Prahou a Katovicami, kde vyštudoval hru na trúbke a už dve desaťročia je oporou vynikajúcich českých i poľských zoskupení Vertigo Quintet, Wojtek Mazolewski Quintet, Čikori huslistky a speváčky Ivy Bittovej, Concept Art Orchestra, Points Septet, Kapela snů klaviristky Beaty Hlavenkovej, Nikola Kolodziejczyk Orchestra či experimentálneho tria Sato-San To. Dvojica našla ideálneho partnera v bubeníkovi Martinovi Valihorovi, ktorý je nesmierne prispôsobivým a kreatívnym spoluhráčom. Dôkazom sú jeho spolupráce s legendárnymi medzinárodnými (Mezzoforte, Harry Sokal Depart – Refire, Waking Vision, Dan Bárta Illustratosphere) či domácimi zoskupeniami (Collegium Musicum, Prúdy, Fermáta). Oskar Török – trúbka, Marián Čekovský – klávesové nástroje, Martin Valihora – bicie nástroje.

Bude to neopakovateľný večer!

Ďalšie aktuality

12. 4. 2024

V máji bude múzeum otvorené aj počas sviatkov

Sviatok práce a Deň víťazstva nad fašizmom oslávte návštevou Múzea mincí a…

10. 4. 2024

Stretnutie hudby s výtvarným umením

Jarný koncert kremnickej ZUŠ v galérii múzea sa uskutoční 29. apríla.

4. 4. 2024

Pozývame na prechádzku barokovou Európou

Na jarnom koncerte 26. apríla zaznie stará hudba.

Archív aktuálnych informácií
Na prevádzkovanie webu a analýzu návštevnosti používame súbory cookies.