Návštevníci Noci múzeí v Kremnici poodhalia tajomstvá pokladov

Budú naši malí návštevníci statoční ako svätý Juraj, ktorý premohol draka?

10. 5. 2024

Celoeurópske podujatie

18. mája od 18.00 hod.

Expozícia Líce a rub peňazí,
Meštiansky dom,
Galéria múzea

Vstup voľný

Návštevníci Noci múzeí v Kremnici poodhalia tajomstvá pokladov

Noc múzeí v NBS – Múzeu mincí a medailí v Kremnici bude mať tento rok podtitul „Tajomstvá pokladov.“ Najväčším lákadlom bude možnosť zdarma prezrieť si novú výstavu v galérii múzea „Tajomstvo pokladu mincí z Pinkových Kračian. Ako v roku 1704 ukryli do zeme vzácne mince“. Podľa kurátora Mareka Budaja sa v ostatných rokoch zachránilo niekoľko výnimočných nálezov mincí, ale poklad z Pinkových Kračian medzi nimi vyniká. Vyniká preto aj spôsob inštalácie, o ktorú sa v troch miestnostiach galérie múzea postaral oceňovaný scénograf Juraj Poliak. Návštevníci sa ocitnú priamo na bojisku povstania proti cisárovi vedeného sedmohradským kniežaťom Františkom Rákoczim II., druhá miestnosť predstavuje miesto nálezu a v tretej miestnosti je vystavený poklad. Bola to neblahá predtucha pred bitkou pri Topoľníkoch, ktorej sa zúčastnili cisárske vojská pod vedením generála Heistera proti povstaleckému generálovi Pekrymu, ktorá viedla majiteľa k uloženiu svojej finančnej hotovosti do zeme v malej dedinke neďaleko Dunajskej Stredy?                 

Brány NBS – Múzea mincí a medailí sa na Noc múzeí otvoria v sobotu 18. mája o 18.00 hod.  Bezplatne prístupné budú všetky expozície okrem mestského hradu, kde momentálne prebiehajú stavebné práce na obnove veže kostola sv. Kataríny.

O 18.30 začne na vnútornom nádvorí múzea interaktívne rozprávkové predstavenie s pesničkami Dračí príbeh. Rozprávka čerpá z legendy o svätom Jurajovi a princovi Bajajovi. Drak Draco spolu s princeznou Dobromilou a rytierom Jurajom dokážu všetkým malým i veľkým, že sa netreba báť nepoznaného. Predstavenie je určené pre všetky deti do 100 rokov.

O 20.30 na pódium vystúpi kapela Sona Kmet &  band. Sonina vlastná tvorba sa dá charakterizovať ako indie-dream-pop, koncert však bude zameraný na coververzie svetových hitov a poklady svetovej pop music.

O 19.00 a 21.00 sa v galérii múzea uskutoční komentovaná prehliadka výstavy pokladu mincí z Pinkových Kračian s numizmatikom Marekom Budajom. Ďalší kurátori Múzea mincí a medailí, Lucia Krchnáková, Daniel Haas Kianička a Juraj Hirčák budú počas celej Noci múzeí pripravení zodpovedať zvedavé otázky verejnosti v jednotlivých častiach expozície Líce a rub peňazí.

Počas celého večera budú vo všetkých expozíciách pre deti pripravené hry. V expozícii Líce a rub peňazí bude poklad ukrytý v baníckej časti. Ďalší budú musieť deti objaviť v Meštianskom dome a jedna úloha ich bude čakať aj v galérii. Na stanovisku 5peňazí na 2. poschodí v hlavnej budove múzea zistia, kam si odkladajú svoje poklady permoníci z Kremnice. Lektori finančného vzdelávania „5peňazí“ Národnej banky Slovenska návštevníkom prezradia, kde máme uložené najväčšie hodnoty a ktoré poklady niekedy prehliadame…

Európska noc múzeí sa realizuje pod patronátom Rady Európy. Podujatie má v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene, šírení informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín i regiónov Európy, pri neformálnom vzdelávaní a kultivovanom oddychu. Aktivity múzeí počas Noci múzeí a galérií sú orientované na také činnosti, ktoré počas celého roka zostávajú pred verejnosťou ukryté. V tom čase múzeá otvárajú verejnosti svoje „skryté“ komnaty a odkrývajú tajomstvá, schovávané pred zrakmi verejnosti. Takto môže verejnosť preniknúť do tajov „múzejnej kuchyne“. „Odkrývanie tajomstiev“ pomáha verejnosti aj prostredníctvom takto získaných poznatkov a informácií lepšie pochopiť význam múzeí pri ochrane súčasti kultúrneho a prírodného dedičstva, uchovávaných v múzeách a galériách.

Ďalšie aktuality

20. 5. 2024

Meštiansky dom bude v utorok dočasne…

28. mája bude Meštiansky dom otvorený od 13.00 hod.

20. 5. 2024

Doma u doktora Zechentera

Výstava originálnych a jedinečných predmetov z domácnosti G. K. Zechentera…

17. 5. 2024

Otváracie hodiny od 21. mája do 30. júna 2024

Tešíme sa na Vašu návštevu!

Archív aktuálnych informácií
Na prevádzkovanie webu a analýzu návštevnosti používame súbory cookies.