Hodina Zeme je symbolom spoločnej zodpovednosti za budúcnosť našej planéty a potreby ochrany jej prírodných zdrojov. Pridať sa môže každý.

15. 3. 2024

Ekologická kampaň

Sobota 23. marca, 20.30 – 21.30

Mestský hrad

Mestský hrad sa pre dobrú vec na hodinu ponorí do tmy

V sobotu 23. marca sa NBS – Múzeum mincí a medailí v Kremnici opäť pridá k významným historickým pamiatkam sveta ako sú Sfinga a pyramídy v Gíze, socha Krista Spasiteľa v Rio de Janeiro, Eiffelova veža, most Golden Gate Bridge v San Franciscu, alebo rímske Koloseum a v čase od 20:30 do 21:30 h zhasne osvetlenie Mestského hradu v Kremnici.

Darujte hodinu Zemi

Hodina Zeme sa minulý rok posunula o veľký krok ďalej a do kampane sa môže zapojiť každý. „Významné pamiatky na planéte sa na kampani podieľajú tým, že na hodinu vypnú osvetlenie. A my chceme, aby sa aj ľudia „vypli“, oddýchli si od každodenných činností a venovali 60 minút tomu, že spravia niečo pozitívne pre našu planétu. Môžu to robiť ako jednotlivci, alebo zapojiť aj svoju rodinu, kamarátov či okolie,“ pozývajú organizátori podujatia širokú verejnosť.

Ľudia sa tak môžu pridať k čisteniu svojho okolia, brehov obľúbeného jazera či rieky, zapojiť sa do sadenia stromov, či skrášlenia parkov a záhrad. Ale môžu robiť aj činnosti, ktoré ich tešia a pri ktorých si oddýchnu a ktoré sú zároveň prospešné pre planétu – ísť si na hodinu zabehať, zacvičiť si v prírode, navariť si dobré jedlo z lokálnych surovín, zorganizovať piknik či ísť na nákup s plátenými taškami. „Spoločne tak premeníme jednu hodinu na tisíce inšpiratívnych udalostí v zjednocujúci moment v prospech prírodného prostredia našej planéty. Preto 23. marca 2024 pozývame všetkých – jednotlivcov, skupiny, firmy, pamiatky či organizácie, aby urobili niečo, čo ich teší, baví a môže to zároveň byť prospešné pre Zem,“ vyzvali organizátori a ponúkli aj nápady, ako sa zapojiť.

Kampaň vznikla v roku 2007

Hodina Zeme je najväčšou kampaňou Svetového fondu na ochranu prírody, do ktorej sa každoročne zapája viac ako miliarda ľudí vo viac ako 7 000 mestách celého sveta. Hodina Zeme vznikla v roku 2007 v austrálskom Sydney, kedy viac ako 2,2 milióna domácností a 2 000 firiem zhaslo na jednu hodinu svetlo. Cieľom tohto symbolického aktu bolo upozorniť na akútnu potrebu riešiť problémy klimaticej zmeny. Nasledujúci rok sa do Hodiny Zeme zapojilo už 50 miliónov ľudí v 35 krajinách v 18 časových pásmach a postupne vznikala masívna celosvetová kampaň na podporu Zeme.

V súčasnosti sa Hodina Zeme koná vo viac ako 190 krajinách sveta a kampaň vytvára platformu pre mobilizáciu ľudí, ktorí sa snažia presadzovať environmentálne priority na globálnej, regionálnej a miestnej úrovni.

Ďalšie aktuality

16. 7. 2024

Ukážky organovej hudby

Klasické skladby, skladby súčasných skladateľov, známe filmové melódie.

10. 7. 2024

Večerné prehliadky hradu v Kremnici

Zaujímavosti z dejín každodenného života na hrade, príbehy, legendy...

8. 7. 2024

30. medzinárodné sympózium umeleckého šperku…

Výstava 12. júl - 1. september 2024 expozícia Líce a rub peňazí …

Archív aktuálnych informácií
Na prevádzkovanie webu a analýzu návštevnosti používame súbory cookies.