Výstava originálnych a jedinečných predmetov z domácnosti G. K. Zechentera Laskomerského v Kremnici.

20. 5. 2024

Výstava

21. máj – 7. jún 2024

Expozícia Líce a rub peňazí, 3. poschodie

Vstup zdarma

Doma u doktora Zechentera

Od narodenia spisovateľa, publicistu, cestovateľa, botanika, lekára a mineralóga G. K. Zechentera – Laskomerského, ktorého život a dielo sú neodmysliteľne späté s Kremnicou,  uplynulo 4. marca okrúhlych 200 rokov. Do série kultúrnych, spoločenských a vzdelávacích aktivít a programov pod spoločným názvom Zechenter 200 – Týždeň plný podujatí sa zapája aj NBS – Múzeum mincí a medailí Kremnica výstavou Doma u doktora Zechentera. Návštevníci si na výstave budú môcť prezrieť viacero originálnych a jedinečných predmetov z domácnosti Zechenterovcov v Kremnici.

Oficiálne otvorenie týždňa, spojené s kultúrnym programom a recepciou, je plánované na pondelok 27. mája o 15.00 v radnej sieni Mestského úradu.

Prednáška kremnického historika NBS – Múzea mincí a medailí Daniela Haas Kianičku o živote a diele lekára a spisovateľa Gustáva Kazimíra Zechentera Laskomerského sa následne uskutoční v ten istý deň o 17.00 v priestore pre kultúru kina Akropola. Spojená bude s čítanými ukážkami z Laskomerského humoresiek, cestopisov a vlastného životopisu. Ukážky umelecky prečíta Juraj Smutný, člen hereckého súboru Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene. Prednášajúci predstaví základné údaje i menej známe zaujímavosti,  viažuce sa k životným osudom spisovateľa. Osobitne sa zameria na jeho humor, vzťah k prírode a projekt prestavby vlastného domu, známeho dnes ako Zechenterov dom, ktorý má byť po rekonštrukcii sídlom Európskeho prekladateľského domu Zechenter i kremnického komunitného centra. 

V nasledujúcich dňoch sa uskutočnia programy pre všetky vekové kategórie – pre odbornú aj laickú verejnosť. Na príprave Týždňa plného podujatí sa podieľajú Mesto Kremnica, Kultúrne a informačné centrum mesta, Zlaté líšky, o.z., občianske združenie Mona Sentimental, NBS – Múzeum mincí a medailí, Knižnica Jána Kollára, o. z. SOS Kremnica, kultúrne centrum Akropola, Štátny archív v Banskej Bystrici – pracovisko Archív Kremnica a ďalší partneri.

Celý program Zechenter 200: Týždeň plný podujatí

Ďalšie aktuality

17. 6. 2024

Leto v múzeu

17. 5. 2024

Otváracie hodiny od 21. mája do 30. júna 2024

Tešíme sa na Vašu návštevu!

10. 5. 2024

Tajomstvo pokladu mincí z Pinkových Kračian

Ako v roku 1704 ukryli do zeme vzácne mince.

Archív aktuálnych informácií
Na prevádzkovanie webu a analýzu návštevnosti používame súbory cookies.