Výstava nevšedných drevených hračiek s originálnym dizajnérskym návrhom.

22. 9. 2020

NBS – Múzeum mincí a medailí Kremnica
pozýva na výstavu

DETSKÉ VYPLETAČKY
DREVENÉ HRAČKY

2. 10. – 30. 10. 2020 ● expozícia Líce a rub peňazí NBS – MMM
Štefánikovo nám. 10/19, Kremnica

V priestoroch expozície Líce a rub peňazí budú vystavené drevené hračky, ktoré sú originálnym dizajnérskym návrhom a zároveň spôsobom hry nielen pre deti. Základom kolekcie sú jednoduché, sústružené geometrické tvary z dreva, ktoré sú opletané alebo vyplnené textilnými vláknami a farebnými kombináciami vlny, čo vytvára nevšedný vizuálny zážitok.

„Figúrky je možné vypletať spôsobom blízkym tkaniu, tradičnou zápästkovou technikou aj prostredníctvom naťahovania vlákien, a to vodorovne alebo rytmickým či náhodným krížením. Okrem figúrok sú súčasťou týchto variácií tiež stavebnicové prvky, stromčeky, autíčka a valčeky, ktoré slúžia ako základ pre omotávanie. Fantázii sa medze nekladú, zručnosť sa dá trénovať zmenou oblečenia, čím figúrka získa viac výrazov. Iný spôsob hry umožňujú kresliace tabuľky, na ktorých sa drevené kolíky omotávajú bavlnkami.“ vysvetľuje autor výstavy – historik umenia Považského múzea v Žiline Zdeněk Hogh.

Autor nie je ako historik umenia len teoretikom, ale zároveň umelcom, ktorý má vzťah aj k ľudovej tradícii. Podľa neho môže nájsť prirodzené pokračovanie aj v súčasnosti.

„Záber jeho tvorby je široký. A hoci jeho diela pôsobia dojmom dokonalosti, zdanie perfekcionalistu môže klamať. Sám sa totiž hlási k pozitívnym prekvapeniam z nechceného a jeho diela sú hravé, jednoducho štylizované a čitateľne funkčné. Rád experimentuje s materiálom a zisťuje jeho možnosti,“ dopĺňa kurátorka výstavy Katarína Hubová a pokračuje: „Vypletačky sú určené deťom, ale aj dospelým. Mnohé z objektov sú akoby nedokončené, ale o to viac ponúkajú nové možnosti vypletania či opletania. U autora je veľmi zaujímavé pozorovať prechádzanie z remesla k dizajnu a naopak. Aj tieto figúrky sú tak súčasťou jeho rozmanitého, živého a radostného sveta malých predmetov.“

Výstava Detské vypletačky bude slávnostne otvorená v piatok 2. októbra 2020 o 16:00 hod. v priestoroch expozície Líce a rub peňazí Múzea mincí a medailí v Kremnici.

Návštevníci budú môcť nevšedné drevené hračky obdivovať do 30. októbra.

Expozícia otvorená v utorok – sobota / 10.00 – 16.30 hod.

Ďalšie aktuality

12. 4. 2024

V máji bude múzeum otvorené aj počas sviatkov

Sviatok práce a Deň víťazstva nad fašizmom oslávte v Múzeu mincí a medailí.

10. 4. 2024

Stretnutie hudby s výtvarným umením

Jarný koncert kremnickej ZUŠ v galérii múzea sa uskutoční 29. apríla.

4. 4. 2024

Pozývame na prechádzku barokovou Európou

Na jarnom koncerte 26. apríla zaznie stará hudba.

Archív aktuálnych informácií
Na prevádzkovanie webu a analýzu návštevnosti používame súbory cookies.