30. medzinárodné sympózium umeleckého šperku a iných médií Kremnica ´24

Výstava 12. júl - 1. september 2024 …

8. 7. 2024

Výstava

12. júl – 1. september 2024

expozícia Líce a rub peňazí

Medzinárodné sympóziá umeleckého šperku a iných médií, ktoré sa pravidelne konajú v Kremnici, organizuje Združenie šperkárov AURA už od roku 1990. Podujatie si za ten čas vybudovalo v stredoeurópskom kontexte významné renomé ako miesto vzájomných kreatívnych stretnutí autorov zaoberajúcich sa nielen výtvarným šperkom. V snahe o priblíženie sa a integráciu s ďalšími umeleckými disciplínami sa jubilejného 30. ročníka zúčastnia výtvarníci strednej a mladšej generácie, ktorí sa venujú sfére umeleckého šperku alebo iným výtvarným médiám.

Vznik nových diel je spätý predovšetkým s atmosférou miesta, aj preto je okrem autorských námetov jednou z tradične spracovávaných tém Genius loci historického mesta Kremnica. Ďalším špecifikom sympózia je vytvorenie spoločného diela, ktoré vzniká kolaboratívnou formou a podieľajú sa na ňom všetci zúčastnení autori. Výtvarníci tiež reagujú na špeciálny lajtmotív – Opera omnia, ktorý reflektuje symbolický význam jubilejného ročníka v interpretácii všeobsahujúcej komplexnosti sympózia ako samostatného diela. To samo osebe vytvára kondenzovaný aglomerát vizuálnych, historických, emocionálnych kvalít či materiálnej hodnoty a súčasne reprezentuje profesionálny i individuálny vklad všetkých zúčastnených autorov.

Aktuálny ročník sympózia ponúka tradične priestor pre tvorbu v médiu šperku, ale otvára sa aj možnostiam kolektívnej spolupráce a súčasne vzniku umeleckých projektov s interdisciplinárnym charakterom. Výstava výsledkov šperkárskeho sympózia potrvá v Múzeum mincí a medailí  v Kremnici do 1. septembra 2024.

Participujúci autori: 

Tomáš Doležal (CZ), Réka Lőrincz (HU), Jana Machatová (SK), Daniela Mládenková (SK), Ulrich Reithofer (AT), Pedro Sequeira (PT), Dorottya Vékony (HU)

Kurátorka: Mária Hriešik Nepšinská

Projekt sympózia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Fond výtvarných umení.

Ďalšie aktuality

16. 7. 2024

Ukážky organovej hudby

Klasické skladby, skladby súčasných skladateľov, známe filmové melódie.

10. 7. 2024

Večerné prehliadky hradu v Kremnici

Zaujímavosti z dejín každodenného života na hrade, príbehy, legendy...

2. 7. 2024

4. a 5. júla Mestský hrad v Kremnici…

NBS – Múzeum mincí a medailí Kremnica oznamuje návštevníkom, že…

Archív aktuálnych informácií
Na prevádzkovanie webu a analýzu návštevnosti používame súbory cookies.