Príbehy v múzeu: Keby som bol kráľom …

3. 8. 2023

Príbehy v múzeu: Keby som bol kráľom

Sobota 12. augusta so vstupmi
10.30, 12.30, 14.30 a 16.30 hod.

Expozícia Líce a rub peňazí na Štefánikovom námestí 10/19

Cena lístka je vo výške bežného vstupného do múzea a návštevníci môžu využiť rodinnú zľavu

Sobota 12. augusta bude kráľovská

Na rodinnom podujatí Keby som bol kráľom deti zažijú korunováciu Márie Terézie, privítajú cisára Františka Lotrinského v Kremnici, sfárajú do bane, vyrazia si pamätný žetón, zúčastnia sa slávnostných strelieb pri morovom stĺpe a na záver sa zúčastnia korunovačnej hostiny v meštianskom dome. Ich prvou úlohou však bude vymyslieť, čo by urobili, keby boli kráľmi alebo kráľovnami. Večer zavŕši koncert herca a speváka Mila Kráľa a Barbory Švidraňovej.

Oživené príbehy v múzeu

Príbehy v múzeu sú obľúbeným letným podujatím NBS – Múzea mincí a medailí. Dramatizované hrané prehliadky z histórie Kremnice vždy zavedú návštevníkov k nevšedným udalostiam a oživujú  tak zaujímavé príbehy súvisiace s Kremnicou. Jednotlivé scény sa odohrávajú v priestoroch expozície Líce a rub peňazí, súčasťou podujatia sú aj tvorivé dielne na nádvorí múzea.

Pravda aj fikcia

V skutočnosti sa v Kremnici žiadna korunovácia nikdy neuskutočnila. „Mária Terézia bola korunovaná v roku 1741 v Bratislave a nemáme žiadny doklad o tom, že by sa jej zúčastnili nejakí Kremničania. Priebeh prvej korunovácie panovníka v Bratislave, Maximiliána II. Habsburského v roku 1563, je však dobre zdokumentovaný najmä vďaka Kremničanovi, Leonardovi Tieleschovi, ktorý sa jej osobne zúčastnil. Jeho rukopis je uložený v Štátnom archíve Banská Bystrica – pobočka Kremnica,“ povedal historik múzea Daniel Haas Kianička.

Po stopách cisára

Manžel Márie Terézie, František Lotrinský, Kremnicu navštívil v roku 1751. „Jeho návšteva je podrobne zdokumentovaná a viacero predmetov súvisiacich s návštevou NBS – Múzeum mincí a medailí Kremnica uchováva a vystavuje. Deti absolvujú podobný program, ako cisár svätej ríše Rímskej, ktorý v Kremnici skutočne sfáral do bane, navštívil kremnickú mincovňu a na jeho počesť sa strieľalo do terčov aj hodovalo,“ povedala odborná pamiatkarka Ľubica Majerová. Ako dodala, v rámci príbehov „Keby som bol kráľom,“ múzeum vystaví korunovačné medaily zo svojich zbierok.

Ďalšie aktuality

27. 9. 2023

Šumenie znamená šupkárske umenie

Výstava prezentuje celé spektrum umeleckých odvetví.

25. 9. 2023

Marek Budaj prednášal na letnej škole…

Predstavil poklad zo Šintavy.

19. 9. 2023

Vystavujúci konškoláci 1992 - 1996

Príležitosť predstaviť svoju aktuálnu tvorbu prijali nielen výtvarníci,…

Archív aktuálnych informácií
Na prevádzkovanie webu a analýzu návštevnosti používame súbory cookies.