VÝSTAVA KARIKATÚR / Kremnické gagy 2019

14.8.2019

NBS – Múzeum mincí a medailí Kremnica
v spolupráci s organizátormi Kremnických gagov
pozýva na medzinárodnú výstavu

Kremnické gagy 2019

KARIKATÚRY

  • CRISTINA SAMPAIO) (PORTUGALSKO
  • DOKHSHID GHODRATIPOUR (IRÁN)
  • ELODIE MARÉCHAL (FRANCÚZSKO)
  • IVANA VALOCKÁ (ČESKÁ REPUBLIKA)
  • DANIELA ZACHAROVÁ - JARUNKOVÁ (SLOVENSKÁ REPUBLIKA)

21. 8. – 22. 9. 2019
galéria NBS – Múzea mincí a medailí
Štefánikovo námestie 33/40 v Kremnici

Vernisáž výstavy sa uskutoční v rámci 39. ročníka Európskeho festivalu humoru a satiry KREMNICKÉ GAGY 2019 v piatok 23. 8. 2019 o 14.30 hodine v galérii múzea. Súčasťou vernisáže bude Dražba čistého papiera s dodatočným kreslením prítomných karikaturistiek.

Vystavujúci autori nominovaní na festivalové ocenenie Zlatý gunár:

CRISTINA SAMPAIO (Portugalsko)
Absolvovala odbor maľba na Lisabonskej škole výtvarných umení v roku 1985. Venuje ilustráciám detských kníh, od roku 1986 pracuje ako ilustrátorka a karikaturistka pre niekoľko časopisov a novín v Portugalsku i v zahraničí. Pracovala tiež v animácii, multimédiách a scénografii. Jej diela boli prezentované na kolektívnych a individuálnych výstavách v Portugalsku, Brazílii, Nemecku, Francúzsku, Českej republike, Grécku, Nórsku a Kanade. Za karikatúry získala množstvo významných ocenení. Je členkou asociácie Cartooning for Peace.


DOKHSHID GHODRATIPOUR (Irán)
Karikaturista, dizajnérka. Vyštudovala priemyselný dizajn na Fakulte výtvarných umení na Teheránskej univerzite. Prednáša o prezentačných technikách, tvorbe myšlienok a koncepciách dizajnu. Venuje sa vzdelávaniu firiem v projektoch priemyselného dizajnu. Vo svojom diele sa zaujíma o klasické miniatúry i animácie. V súčasnosti sa intenzívne venuje karikatúram pre časopisy, noviny, ako aj výstavnej prezentácii. Zúčastňuje sa medzinárodných súťaží, získala viacero významných ocenení.


ELODIE MARÉCHAL (Francúzsko)
Vyštudovala animáciu na škole animácie L‘Atelier a špecializuje sa na tradičnú animáciu, ilustráciu a komiksy. Od roku 2009 až do roku 2013 zastávala v AAA (Atelier de Cinéma d‘Animation d‘Annecy et de Haute-Savoie) pozíciu projektovej manažérky a od roku 2014 je projektovou riaditeľkou. Pracuje tiež ako koordinátorka a organizátorka podujatí digitálnej komunikácie prostredníctvom webových stránok i riadenia a definícií stratégie tlače.


IVANA VALOCKÁ (Česká republika)
Maliarka, grafička, reštaurátorka, textilná výtvarníčka, karikaturistka. Po SPŠ textilnej v Brne vyštudovala katedru reštaurovania umelecko-historických výtvarných diel na VŠVU v Bratislave. Pracovala v Štátnych reštaurátorských ateliéroch, od roku 1991 má licenciu na reštaurovanie maliarskych diel a polychromovaných plastík. Ako členka Českej únie karikaturistov vystavuje doma i v zahraničí. Ocenenie v súťažiach získala v Bulharsku, Bosne a Herzegovine, Poľsku, Slovensku i Česku.


DANIELA ZACHAROVÁ-JARUNKOVÁ (Slovenská republika)
Ilustrátorka a karikaturistka, dcéra spisovateľky Kláry Jarunkovej. Na Vysokej škole výtvarných umení vyštudovala odbor figurálna maľba. Ilustrovala vyše 40 kníh, venuje sa aj pedagogickej činnosti na základnej umeleckej škole. So Slovenskou úniou karikaturistov vystavovala napríklad v Nemecku, Belgicku, Anglicku, Holandsku, každoročne v Prahe, Brazílii, Bulharsku, Poľsku a Japonsku. Je držiteľkou ocenenia Zlatý gunár, v roku 2011 bola prezidentkou Kremnických gagov, viackrát sa zúčastnila Improkarikatúry.


Archív aktuálnych informácií