PRÍBEHY V MÚZEU / 10.8.2019

29.7.2019

NBS – Múzeum mincí a medailí Kremnica
pozýva na ďalšie podujatie z cyklu

PRÍBEHY V MÚZEU

Príbeh o kremnickom morovom stĺpe

10. 8. 2019 ● 10.00 – 16.00 h ●

expozícia Líce a rub peňazí ● Štefánikovo nám. 11/21, Kremnica

NBS – Múzeum mincí a medailí Kremnica pripravilo na leto ďalšie podujatie z cyklu Príbehy v múzeu. Tentoraz nás hrané prehliadky z histórie Kremnice zavedú k nevšedným okolnostiam druhej polovice 18. storočia, ktoré ovplyvnili vybudovanie jedného z najkrajších morových stĺpov v Európe. Týmto podujatím sa zapájame do letnej ponuky NBS – Múzea mincí a medailí určenej širokej verejnosti. Jednotlivé scény priblížia aj každodenný život Kremničanov v 18. storočí. Príbehy v múzeu ožijú toto leto v expozícii Líce a rub peňazí v sobotu 10. augusta 2019.

Píše sa rok 1745. Dionýz Staneti v kruhu svojej rodiny a novomanželky Terezy Gurtlerovej plánujú šťastnú budúcnosť i kariéru nadaného umelca. Na požiadanie mestskej rady získal Dionýz Staneti zákazku na stavbu nového morového stĺpu hodného Kremnice a aj vďaka kolobehu nasledujúcich udalostí v Kremnici dodnes stojí jeden z najkrajších európskych morových stĺpov. Zápletku príbehu tvoria súvislosti okolo vzťahu Dionýza Stanetiho k svätcovi Antonovi Padovskému a umiestnenia jeho sochy na tomto architektonickom skoste. Súvisí rúhanie sa majstra voči svätcovi s jeho náhlym úmrtím?


Kto zavŕši dielo veľkolepého kremnického morového stĺpu a ako celá udalosť okolo jeho výstavby napokon dopadne, to sa návštevníci dozvedia počas dramatizovaných prehliadok v expozícii Líce a rub peňazí Múzea mincí a medailí v Kremnici.
Divadelné prehliadky sa uskutočnia 10. augusta 2019 o 10:00, 11:00, 12:00, 14:00, 15:00 a 16:00 hodine.


Súčasťou podujatia bude aj sprievodný program na nádvorí múzea.

Nenechajte si ujsť čaro príbehov v múzeu plných zábavy, dobrodružstva, no tiež historických reálií a príďte spolu s Dionýzom Stanetim, jeho ženou Terezou a ďalšími Kremničanmi zažiť významné kremnické udalosti!


Vstupné na podujatie: 3 € dospelí / 1,50 € deti, študenti, seniori, ZŤP (ako pri bežnej prehliadke).

Zmena programu vyhradená.

 

Príbehy v múzeu 2019 - fotogaléria

 


Fotogaléria

Archív aktuálnych informácií