ADVENTNÝ KONCERT / VIANOČNÉ MINI THRY / 17. 12. 2017

23.11.2017

NBS - Múzeum mincí a medailí Kremnica
Mesto Kremnica
pozývajú na

Adventný koncert

BANDA & VRANKY

17. 12. 2017 / 18.00 h
Kostol sv. Kataríny
Mestský hrad
Kremnica

a

HRADNÉ VIANOČNÉ MINI TRHY
17. 12. 2017 / 15.00 - 20.00 h
Mestský hrad
Kremnica

NBS - Múzeum mincí a medailí v spolupráci s Mestom Kremnica pripravuje Adventný koncert, ktorý už tradične dotvára sviatočnú atmosféru predvianočného času v Kremnici. Tento krát sa bude podujatie niesť v znamení folklórnych inšpirácií.

Na koncerte sa predstaví hudobná skupina BANDA a ženská vokálna skupina VRANKY s programom adventných a vianočných piesní.  Koncert sa uskutoční v tretiu adventnú nedeľu, 17. decembra 2017 o 18.00 hodine v Kostole sv. Kataríny. Advent na hrade však začne už popoludní o 15.00 hodine  vianočnými mini trhmi. Pripravené budú stánky s tradičnými remeselnými výrobkami, vianočnými ozdobami, maškrtami i vianočným punčom. Súčasťou podujatia  bude tiež tvorivá dielnička pre deti. 

BANDA je slovenská world music skupina, ktorá sa snaží ísť vlastnou cestou v chápaní tohto žánru. Základným hudobným zdrojom skupiny je slovenská ľudová hudba, ktorú s pôžitkom miesi s inonárodným a inožánrovým materiálom. Dôležité je pritom dôverné poznanie ľudovej hudobnej tradície. Okrem melódie a textu piesne zaujímavo pracujú aj s rôznymi podobami nárečia, spôsobmi vedenia viachlasu, či cifrovaním, harmonizovaním a rytmizovaním ľudových muzikantov. Banda pri svojej produkcii používa akustické nástroje a sample akustických nástrojov. Využíva bohaté vokály s rešpektom k tradícii a lokálnym osobitostiam, ale aj v celkom novej, originálnej podobe.  Okrem účinkovania na domácich festivaloch (Východná, Terchová, Pohoda Trenčín, Lodenica Piešťany) vystupovali v Nórsku, Nemecku, Veľkej Británii, Taliansku, Rakúsku, Českej republike, Poľsku a na Ukrajine. Kapela sa objavila aj v lyrickom hudobno-tanečnom filme Tanec medzi črepinami režiséra Mareka Ťapáka či ako špeciálny hosť v úspešnej folklórnej šou Zem spieva.

VRANKY z Nitry sa zameriavajú na interpretáciu slovenských ľudových piesní najmä z Ponitria a Tekova. Repertoár skupiny pozostáva najmä z rozsiahlej zberateľskej činnosti Mariána Járeka, ale aj vlastných zberov či starších piesňových zápisov (Béla Bartók). Skupina sa snaží o štýlové prevedenie piesní a zachovanie lokálnych a regionálnych spevných osobitostí. Počas svojho fungovania účinkovali na rôznych podujatiach a folklórnych festivaloch (vo Východnej, Detve, Kokave nad Rimavicou, Zuberci, Heľpe, Chrenovci a iné) a spolupracovali s rôznymi folklórnymi telesami (FS Folkus z Bratislavy, Orchester ľudových nástrojov SRO v Bratislave, Ženská spevácka skupina Marína zo Zvolena a iné).

Tešíme sa na Vašu návštevu v príjemnej predvianočnej atmosfére!

....................................................................................................................................................

Vstupné na koncert:
8 € dospelí v predpredaji / 10 € dospelí v deň koncertu 
5 € deti,  študenti, seniori, ZŤP

Predpredaj vstupeniek:

  •        výstava Pôvab kameninových záhrad, Štefánikovo nám. 32/38 (Meštiansky dom),
    tel. 0906 124 023, 045/6744165
  •        expozícia Líce a rub peňazí, Štefánikovo nám. 10/19, tel. 045/6780308, 6742696
    E-mail: lubica.majerova@nbs.sk, agata.leskova@nbs.sk, muzeum@nbs.sk.

Viac info na www.muzeumkremnica.sk, www.facebook.com/muzeumKremnica

Podujatie podporili:
Elba, a. s.
Kremnická banská spoločnosť s. r. o.
Bach systems s. r. o.
OZ Kremnica nad zlato
Žiar24

ADVENTNÝ KONCERT / VIANOČNÉ MINI THRY / 17. 12. 2017

Skupina Banda

Ženská spevácka skupina Vranky

Archív aktuálnych informácií