Piknik na hrade oživí pánske kluby a dámske spolky 19. storočia

Dátum: 29. júla 2023 Čas: Od 10.00 do 16.00…

21. 7. 2023

Dátum: 29. júla 2023

Čas: Od 10.00 do 16.00 hod.

Miesto: Kremnický mestský hrad

Vstupné: 4 € / 2€

Letné pikniky na hrade NBS Múzeum mincí a medailí v Kremnici organizuje už vyše desať rokov. Autorkou nápadu a organizátorkou piknikov je sprievodkyňa Ivana Uhríková. „V lete kremnický hrad navštevujú väčšinou rodiny s deťmi. Cieľom piknikov je umožniť návštevníkom hradného komplexu stráviť tu viac času a ponúknuť im zaujímavý program, aby si mohli rozložiť deku, piknikový kôš a užiť si deň na kremnickom hrade.“ Podujatie si podľa nej ľudia obľúbili. „Pikniky sme v minulosti ladili do historických období. Organizovali sme gotický piknik, renesančné hody, preniesli sme sa do zlatých čias Uhorska. Keď sme mali prvorepublikový piknik, naši skalní návštevníci prišli dobovo oblečení, s prúteným košíkom a s vlastnou dekou. Už vedeli, na čo idú. To nás veľmi potešilo.“ Tohtoročný letný piknik na kremnickom hrade bude mať podľa nej zábavný, kreatívny aj poučný charakter a svojou skladbou by mal zaujať všetkých členov rodiny vrátane seniorov.

Pre deti budú pripravené hry, zabaví ich kúzelník Peter Šesták, budú modelovať zvieratká z balónov, maľovať obrazy na ozajstné maliarske plátno a čaká ich mnoho ďalších tvorivých aktivít. Vlastný stánok bude mať aj tím odborníkov na finančné témy z Národnej banky Slovenska, 5peňazí, ktorí prinesú vzdelávacie aktivity na zvýšenie úrovne finančnej gramotnosti.

Piknik spestria ukážky organovej hudby aj trio Ludovia v obsadení husle, gitara a spev. Vo viacerých blokoch zahrajú coververzie moderných piesní aj známe filmové melódie.

Novinkou tohtoročného letného pikniku na kremnickom hrade budú špecializované prednášky zvlášť pre ženy a zvlášť pre mužov. „Pripomenieme si časy pánskych klubov a dámskych spolkov 19. storočia. Veríme, že to návštevníci prijmú s humorom,“ povedala Ivana Uhríková. Pre pánsku spoločnosť si prednášku pripravil historik NBS Múzea mincí a medailí v Kremnici Daniel Haas Kianička s názvom „Ženy, alkohol a hazardné hry – pikantné príbehy z kremnických dejín.“ V rovnakom čase sa uskutoční prednáška Daše Ivanovej „Zlato nie je rozmar ani zlaté prasa“ o netradičnom využití cenného kovu v kulinárstve alebo kozmetike. Pre dámy bude k dispozícii kozmetička, zúčastniť sa budú môcť školy tanca alebo si vyskúšať relaxačné cvičenia.

Počas celého dňa budú svoje ručne vyrobené výrobky ponúkať lokálni remeselníci, na hrade bude čajovňa aj stánky s piknik jedlami. Degustácia káv bude v réžii zanieteného kremnického baristu Róberta Palíka. Okrem piknikového programu budú prebiehať aj tradičné lektorované prehliadky v kostole sv. Kataríny.

Program rodinného pikniku na hrade:

10.00 Škola tanca

10.30 Kúzelnícka šou

11.00 Trio Ludovia (husle, gitara, spev)

11.00 Joga

11.30 Kúzelnícka šou

12.00 Škola tanca

12.30 Prednáška pre dámy  „Zlato nie je rozmar ani zlaté prasa“

12.30 Prednáška pre pánov „Ženy, alkohol a hazardné hry“ – v radnici

13.00 Organové ukážky

13.30 Trio Ludovia (husle, gitara, spev)

14.00 Organové ukážky

14.00 Škola tanca

14.30 Kúzelnícka šou

15.00 Prednáška pre dámy  „Zlato nie je rozmar ani zlaté prasa“

15.00 Prednáška pre pánov „Ženy, alkohol a hazardné hry“ – v radnici

15.30 Kúzelnícka šou

Lektorované prehliadky v kostole sv. Kataríny: 11.00, 12.00, 13.30, 15.30

Doplnkové aktivity a stánky: letná škola maľby, maľovanie na tvár, modelovanie z balónov, razba mincí, vzdelávanie s 5peňazí

Piknik na hrade 2023
Piknik na hrade 2023

Ďalšie aktuality

27. 9. 2023

Šumenie znamená šupkárske umenie

Výstava prezentuje celé spektrum umeleckých odvetví.

25. 9. 2023

Marek Budaj prednášal na letnej škole…

Predstavil poklad zo Šintavy.

19. 9. 2023

Vystavujúci konškoláci 1992 - 1996

Príležitosť predstaviť svoju aktuálnu tvorbu prijali nielen výtvarníci,…

Archív aktuálnych informácií
Na prevádzkovanie webu a analýzu návštevnosti používame súbory cookies.