Desať spolužiakov zo Školy úžitkového výtvarníctva v Kremnici predstaví svoju aktuálnu tvorbu

Brogyányi, Ďurdíková, Duška, Kočišová, Kručay, Marček, Nepšinská, Pobočík, Šramatyová, Viktorová

18. 9. 2023

Výstava šUMENIE,
konškoláci 1992 – 1996

Výstava potrvá do
30. novembra 2023

Galéria NBS MMM,
Štefánikovo nám. 33/40

Vernisáž bez vstupného,
ostatné dni 0,5 €

Desať spolužiakov zo Školy úžitkového výtvarníctva v Kremnici predstaví svoju aktuálnu tvorbu

Vernisáž výstavy sa uskutoční v galérii NBS – Múzea mincí a medailí Kremnica v piatok 22. septembra 2023 o 16.00 hod.

Kolektívna výstava absolventov Školy úžitkového výtvarníctva v Kremnici (1992–1996) prezentuje desať autorov, ktorých spájajú spoločné roky štúdia v tomto malebnom historickom meste. Príležitosť predstaviť svoju aktuálnu tvorbu prijali nielen výtvarníci, architekti, dizajnéri, ale aj zruční tvorcovia v oblasti alternatívnych druhov umenia. Každý z nich vo svojej tvorbe vychádza zo zručností, ktoré do nich vpísalo štvorročné štúdium na umeleckej škole. To bolo tiež odrazovým mostíkom pre ďalšie štúdium na vysokých školách umeleckého, humanitného aj technického zamerania, a následný profesijný rast v rôznych oblastiach. Viacerí z vystavujúcich absolventov sa uplatnili v kreatívnych profesiách a dnes sa venujú výtvarnej či dizajnérskej tvorbe v slobodnom povolaní, niekoľkí z nich aj pedagogickej, organizačnej či kurátorskej praxi. Prienikom ich multižánrových činností, ktoré sú prepojené naliehavosťou kreatívneho vyjadrenia, je poctivý remeselný základ, prirodzená inklinácia hľadať inovatívne riešenia a zmysel pre estetické cítenie v širokom spektre výtvarných aj aplikovaných foriem.

„Pre výtvarníka i dizajnéra je základnou vlastnosťou tvoriť, experimentovať a každá potreba týkajúca sa vytváraného produktu je výzvou, ktorú svojim kreatívnym prístupom premení na esteticky príťažlivý predmet. Ambíciou výstavy je ukázať diapazón autorských prístupov od grafických diel, cez ilustráciu, maľbu, sochárstvo, dizajn, autorský šperk až po realizácie v architektúre. Predstavený súbor vystavených diel je tak subjektívnym výberom prezentovaných autorov a ponúka ukážku diel rôznorodého zamerania od výtvarných artefaktov až po remeselné práce,“ uviedla šperkárka, kurátorka, teoretička umenia so zameraním na súčasný autorský šperk a zároveň vystavujúca autorka, Mária Hriešik Nepšinská.

Vystavujúci autori:

Milan Brogyányi, Magda Ďurdíková, Marek Duška, Mária Hriešik Nepšinská, Barbora Kočišová, Matúš Kručay, Matúš Marček, Jozef Pobočík, Veronika Šramatyová, Jana Viktorová

Ďalšie aktuality

19. 9. 2023

Vystavujúci konškoláci 1992 - 1996

Príležitosť predstaviť svoju aktuálnu tvorbu prijali nielen výtvarníci,…

6. 9. 2023

Čo Kremničanom zanechal poručiteľ…

Dedičstvo živé, žité, žijúce...

5. 9. 2023

Začína sa rekonštrukcia veže kostola

Veža bude opätovne sprístupnená v júli 2024.

Archív aktuálnych informácií
Na prevádzkovanie webu a analýzu návštevnosti používame súbory cookies.